Jak zaznaczył, podejmując decyzję w sprawie sankcji, UE będzie dążyć do odzwierciedlenia wszelkich sankcji przyjętych przez państwa członkowskie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Podwójne obostrzenia

„Będziemy podążać ich śladem, próbując wdrożyć te same rodzaje sankcji, o których zdecydowali” – powiedział Borrell reporterom po spotkaniu ministrów obrony UE w Toledo w Hiszpanii, cytowany przez Reuters.

Reklama

Borrell zaznaczył, że podczas czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE, także w Toledo, zaproponuje ustanowienie ram prawnych dla sankcji wobec osób odpowiedzialnych za zamach stanu.

Czy ECOWAS podejmie interwencję w Nigrze?

Zapytany, czy UE zapewni wsparcie finansowe, jeśli ECOWAS zdecyduje się na interwencję wojskową w Nigrze, powiedział, że Bruksela rozważy każdą taką prośbę, zamiast automatycznie ją zatwierdzać. „Nie mamy żadnych konkretnych żądań” – dodał.

26 lipca wojskowa junta przejęła władzę w Nigrze, obalając demokratycznie wybranego, prozachodniego prezydenta Mohameda Bazouma.

W odpowiedzi, ECOWAS m.in. zawiesił transakcje handlowe z Nigrem, zamroził aktywa tego państwa w regionalnym banku centralnym, zawiesił aktywa Nigru i przedsiębiorstw państwowych w bankach komercyjnych oraz wstrzymał pomoc finansową dla regionalnych banków rozwoju.

Sankcje UE

UE zawiesiła ze skutkiem natychmiastowym swoje wsparcie finansowe i współpracę z Nigrem w zakresie bezpieczeństwa.

Jednak nowe ramy sankcji dałyby UE podstawę prawną do nałożenia sankcji na konkretne osoby i organizacje uważane za odpowiedzialne za zamach stanu.

Z Brukseli Łukasz Osiński