Orban stwierdził, że stanowisko Węgier w sprawie wojny Rosji z Ukrainą różni się od stanowiska pozostałych państw członkowskich.

„Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii (większości państw NATO – PAP). Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji” – powiedział premier, dodając, że jego kraj wypełnia wszystkie zobowiązania podjęte wobec Sojuszu.

Węgry w NATO po nowemu

Pod koniec maja Orban stwierdził, że Węgry muszą przedefiniować swoją rolę w NATO. Pracujemy nad tym, jak możemy funkcjonować jako członek NATO, nie biorąc udziału w działaniach Sojuszu poza jego terytorium – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

Premier Węgier dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wysiłkach NATO na Ukrainie – powiedział w środę Stoltenberg, który przybył do Budapesztu po spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Rydze. Norweg potwierdził, że uczestnictwo w misjach poza terytorium Sojuszu jest dobrowolne.Szkolenie ukraińskich żołnierzy

Szkolenie ukraińskich żołnierzy

Sekretarz generalny NATO wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa. Węgry nie będą jednak uczestniczyć w tych przedsięwzięciach – dodał Stoltenberg.

W ostatnim czasie Węgry zajęły odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Propozycja NATO w tej sprawie to przekraczanie czerwonych linii, które Sojusz sam wyznaczył na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej – ocenił w wywiadzie dla portalu Index minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, nazywając plany pomocy Ukrainie „szaloną misją”.

Między Rosją a Zachodem i Ukraina

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem. Ponadto przez miesiące Węgry blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z Budapesztu Marcin Furdyna