"Premier wyraził uznanie dla odporności i międzynarodowego przywództwa Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku i powiedział, iż jest jasne, że Wielka Brytania i Polska są całkowicie zgodne w swoim niezłomnym wsparciu dla tego kraju. Rozważając szerszy wpływ inwazji, premier powtórzył swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie i powiedział, że niedawne poszerzenie brytyjskiego rozmieszczenia (systemów przeciwlotniczych) Sky Sabre w Polsce jest odzwierciedleniem tego" - napisano w wydanym komunikacie.

Jak dodano, obaj przywódcy zgodzili się, że ważne jest, aby wsparcie dla Ukrainy zostało przyspieszone w nadchodzących tygodniach i omówili temat szkoleń ukraińskich pilotów na odrzutowcach zgodnie ze standardem NATO, które wkrótce rozpoczną się w Wielkiej Brytanii. Poinformowano też, że premier Sunak i prezydent Duda poruszyli temat szczytu NATO w Wilnie latem i powtórzyli, że ważne jest, aby wszyscy członkowie zgodzili się na przystąpienie Szwecji i Finlandii do sojuszu.

W piątek, w drugim dniu wizyty w Wielkiej Brytanii, prezydent Duda zostanie przyjęty w Pałacu Buckingham przez króla Karola III.

bjn/ ap/

Reklama