Jak wynika ze wspólnego komunikatu Krajowej Komisji Rozwoju i Reform oraz Krajowej Administracji ds. Energii, pierwsza faza projektów, których budowa rozpocznie się w przyszłym roku, będzie miała na celu redukcję emisji o 20 proc. na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej. W drugim etapie, który przewidziany jest do 2027 r., modernizacje elektrowni węglowych powinny pozwolić na zmniejszenie intensywności emisji o 50 proc.

W komunikacie nie wskazano, ile środków będzie dostępnych na transformację ani ile elektrowni węglowych zostanie skierowanych do modernizacji.

Elektrownie węglowe to konieczność

Choć udział węgla w wytwarzaniu energii kurczy się w związku z pojawieniem się nowych, tanich elektrowni wiatrowych i słonecznych, urzędnicy rządowi w Chinach twierdzą, że najbrudniejsze paliwo pozostanie niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Poza spalaniem paliw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, takich jak biomasa czy zielony amoniak, mogą być zastosowane również technologie wychwytywania dwutlenku węgla.