Według sondażu przeprowadzonego dla RTL/ntv przez instytut Forsa AfD w porównaniu z poprzednim tygodniem straciła kolejny punkt procentowy i ma poparcie na poziomie 15 proc. To najgorszy wynik od kwietnia 2023 r. i siedem punktów procentowych mniej w porównaniu z najlepszym wynikiem sprzed sześciu miesięcy, pisze portal ntv.

Chadecka Unia CDU/CSU miałaby największe szanse na wygraną w następnych wyborach

Chadecja CDU/CSU uzyskała 31 procent. Socjaldemokratyczna SPD ma 16 procent. Zieloni uzyskali wynik na poziomie 12 procent, Lewica 3 procent, a lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) 4 procent. Liberalna FDP uzyskała 6 procent (plus 1). Pozostałe partie osiągnęły 13 procent.

Reklama

Z sondażu wynika, że chadecka Unia CDU/CSU miałaby największe szanse na wygraną w następnych wyborach parlamentarnych, gdyby kandydatem na kanclerza był premier Bawarii Markus Soeder (CSU). Uważa tak 29 procent respondentów.

25 procent jest przekonanych, że lider CDU Friedrich Merz, który właśnie został ponownie wybrany na przewodniczącego partii, jest najlepszym wyborem. 27 proc. twierdzi, że największe szanse w nadchodzących wyborach federalnych miałaby Unia z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrikiem Wuestem jako kandydatem na kanclerza.

Z Berlina Berenika Lemańczyk