Szef rządu oznajmił w komunikacie na Telegramie, że takie wnioski wynikają z raportu w sprawie postępów w działaniach Ukrainy na rzecz integracji z UE, opublikowanego w środę przez Komisję Europejską (https://tinyurl.com/4ftb56sz).

Ukraina się zmienia

Reklama

"Nie spoczniemy na laurach. Wdrożyliśmy wszystkie siedem zaleceń Komisji na poziomie rządowym i pozostajemy zaangażowani w proces transformacji państwa, aby Ukraina stała się równym, silnym i pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy wdzięczni naszym europejskim partnerom za wysoką ocenę dotyczącą reform oraz współpracę na naszej drodze do UE" - dodał Szmyhal.

Negocjacje akcesyjne czas zacząć

Komisja Europejska przedstawiła w środę sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowano rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem. Podobną decyzję podjęto również w przypadku Mołdawii oraz - warunkowo - Bośni i Hercegowiny. Przyznano także status kraju kandydującego Gruzji.

Wyjątkowy kraj, wyjątkowa sytuacja

Jeśli rządy państw członkowskich UE zgodzą się z rekomendacją Komisji Europejskiej, to po raz pierwszy w historii Unia rozpocznie negocjacje akcesyjne z krajem znajdującym się w stanie wojny.

Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu 2022 roku uzyskała status kraju kandydującego do UE.

szm/ mal/