Wtorkowe rozmowy Zełenskiego i Sandu, sprawującą urząd prezydenta Mołdawii od końca grudnia, dotyczyły m.in. współpracy między dwoma krajami, bezpieczeństwa i integracji z Unią Europejską.

"Członkostwo w Unii Europejskiej to prawdziwie strategiczny cel. W tej sprawie nasze stanowiska się całkowicie pokrywają" - oświadczył podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Zełenski.

Tematu członkostwa w UE dotyczy także podpisana we wtorek przez obydwoje przywódców deklaracja, w której potwierdzono "zainteresowanie pogłębieniem regionalnej współpracy, aby zrealizować strategiczne cele (...) w sprawie pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej, w tym poprzez implementację umów stowarzyszeniowych z UE".

W dokumencie podkreślono też m.in., że wygrana Sandu w wyborach daje możliwość otwarcia nowego etapu rozwoju dialogu. Zaznaczono, że oba kraje wzajemnie wspierają swoją integralność terytorialną i suwerenność.

"Podkreślamy dążenie do wzmocnienia współpracy z partnerami w Południowo-Wschodniej Europie i (regionie) Morza Czarnego. W tym kontekście potwierdzamy swoje zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy +Trójmorze+" - głosi deklaracja.

Zapewniono też o gotowości do wzmocnienia strategicznego znaczenia Partnerstwa Wschodniego. Zełenski ocenił na konferencji prasowej, że kraje Unii Europejskiej powinny udzielać więcej uwagi państwom tego formatu w sprawie wspólnych procedur zakupu i dostawy szczepionek.

Podczas spotkania rozmawiano też o bezpieczeństwie. "Skoncentrowaliśmy się na wyzwaniach i zagrożeniach, które wpływają zarówno na krajowe, jak i regionalne bezpieczeństwo. Stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy i Republiki Mołdawii są kluczowe dla obu państw" - oznajmiła Sandu.

Przywódcy podjęli decyzję o powołaniu nowego formatu dialogu między Ukrainą i Mołdawią - Rady Prezydenckiej - oraz podpisali memorandum o rozwoju transportowego potencjału, które m.in. przewiduje budowę trasy między stolicami obu państw. Jak zapowiedziano, miałaby ona umożliwić dojazd z Kijowa do Kiszyniowa w pięć-sześć godzin.