"Rząd zdecydował na wczorajszym posiedzeniu, że Węgry nie chcą uczestniczyć w kolejnym etapie kupna szczepionki przez Brukselę” – oznajmił Gulyas.

Zaznaczył, że w dotychczasowych umowach Węgry zamówiły ponad 10 mln zachodnich szczepionek do końca 2022 r., a dane wskazują, że po osiągnięciu progu 5 mln zaszczepionych program szczepień na Węgrzech spowolni.

„Może uda nam się osiągnąć 5,5 mln, a patrząc bardzo optymistycznie 6 mln” – powiedział, podkreślając, że wobec tego nawet jeśli trzeba będzie szczepić ponownie, Węgry już mają zakontraktowaną odpowiednią liczbę szczepionek.

Rzecznik UE powiedział w czwartek, że Węgry jako jedyne państwo unijne postanowiły zrezygnować z udziału w nowej unijnej umowie z Pfizerem i BioNTech ws. zakupu do 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19. Poprzednie dwie umowy opiewały na 600 mln dawek.

Gulyas powiedział również, że Węgry przedłużą moratorium na spłatę kredytów obywateli do końca sierpnia bieżącego roku i będą szukać rozwiązania, które pozwoli przedłużyć je także po tym okresie.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw Covid-19 co najmniej jedną dawką 4 mln 830 tys. osób na ponad 9,7 mln mieszkańców. Obie dawki otrzymało ponad 2,8 mln osób.

Około połowa szczepień przypadała na chiński preparat Sinopharm i rosyjski Sputnik V.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)