"Dzisiaj osiągnęliśmy kluczowy kamień milowy we wdrażaniu naszego planu naprawczego NextGenerationEU. Z powodzeniem przeprowadziliśmy pierwszą akcję zbierania funduszy. Komisja zebrała 20 miliardów euro, przy dużym zainteresowaniu inwestorów z całego świata" - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

Wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

W tym celu KE ogłosiła na początku czerwca, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które Komisja dokładniej oceni jesienią. W ten sposób KE ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

Reklama

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu Komisja dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich UE na ostatnie miesiące bieżącego roku.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska w imieniu UE zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro w cenach z 2018 r. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r., co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.

We wrześniu 2021 r. Komisja zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego Komisja regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.