Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic powiedział, że rozmowy powinny się zakończyć przed kampanią wyborczą do Zgromadzenia Irlandii Północnej w maju, twierdzi osoba z bliskiego otoczenia Sefovica. Protokół dotyczący Irlandii Północnej może stać się jednym z głównych zagadnień tej kampanii.

Sefcovic i brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss uzgodnili 14 stycznia, że rozmowy dotyczące tak zwanego protokołu Irlandii Północnej zostaną zintensyfikowane. Truss zastąpiła w grudniu Davida Frosta na stanowisku głównego negocjatora brexitu.

Reklama

Negocjacje tkwią w martwym punkcie od miesięcy, a Truss ostrzegała, że ​​jest gotowa jednostronnie ominąć części porozumienia pobrexitowego w sprawie Irlandii Północnej, jeśli rozmowy zakończą się niepowodzeniem. Sefcovic powiedział niedawno, że podjęcie przez Londyn takich działań zagroziłoby fundamentom umowy między Wielką Brytanią a UE.

Truss wierzy, że rozmowy mogą przyspieszyć. Jednak Sefovic podchodzi do takich deklaracji z dużym dystansem, gdyż brytyjska minister mówiąc o podstawach umowy porusza kwestie, które dla UE są nie do zaakceptowania.

Truss poruszyła takie kwestie jak zniesienie kontroli wszystkich towarów, które pozostają w Irlandii Północnej, pomoc państwa i Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Dodał, że oboje uzgodnili bardzo intensywne harmonogramy spotkań na szczeblu technicznym i politycznym.

Rzecznik komisji odmówił komentarza.