Minister mówił o wsparciu dla integralności terytorialnej i powojennej odbudowy Ukrainy oraz o konieczności dalszej pomocy humanitarnej dla zaatakowanego przez Rosję kraju. Zapewnił także o poparciu dla otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do UE. Zapowiedział dalszą pomoc wojskową dla Kijowa.

Zdaniem Lipavsky'ego kluczowe znaczenie ma obecnie postawa UE wobec rosyjskiej inwazji, dlatego czeska prezydencja będzie dążyć do konsekwentnego egzekwowania sankcji nałożonych na Rosję oraz do ich ewentualnego rozszerzenia. Lipavsky zapowiedział prace nad pogłębianiem izolacji putinowskiej Rosji na różnych forach międzynarodowych.

Priorytetem w kwestii energetyki będzie położenie kresu uzależnieniu od energii pochodzącej z Rosji i zapewnienie alternatywnych dostawców surowców - przekazał szef czeskiego MSZ.

W zakresie obrony i bezpieczeństwa czeska prezydencja chce skupić się na realizacji wspólnej strategii obronnej, współpracy między UE a NATO, oraz na walce z zagrożeniami hybrydowymi i z terroryzmem.

Reklama

Lipavsky powiedział, że w planach jest rozwijanie kontaktów handlowych poprzez negocjowanie umów o wolnym handlu z Australią, Nową Zelandią, Meksykiem i niektórymi krajami Ameryki Południowej. Szef czeskiej dyplomacji stwierdził, że chce przypomnieć o spuściźnie byłego prezydenta Vaclava Havla i dlatego wśród priorytetów znalazł się również plan działania UE na rzecz demokracji i praw człowieka, wsparcie dla wolnych mediów, instytucji demokratycznych i praw obywatelskich.

Minister zapowiedział, że czeska prezydencja będzie koncentrować się także na przyszłości Partnerstwa Wschodniego i europejskiego obszaru gospodarczego. Podkreślił znaczenie Bałkanów Zachodnich i potrzebę promowania ich integracji z UE.

Lipavsky przekazał ponadto, że planowane jest zorganizowanie w Pradze konferencji poświęconej sytuacji na Ukrainie oraz nieformalne posiedzenie szefów unijnej dyplomacji.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)