"Jesteśmy świadkami wzmożonych i ciągłych prób destabilizacji Mołdawii. Nowy system sankcji da nam możliwość dalszego wzmacniania odporności Mołdawii poprzez namierzanie tych, którzy próbują zdestabilizować kraj. To ważny polityczny sygnał wsparcia UE dla Mołdawii w obecnej trudnej sytuacji" - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Wsparcie UE

Reklama

Dzięki tym nowym ramom UE będzie mogła na przykład objąć sankcjami osoby, które utrudniają lub podważają demokratyczny proces polityczny, w tym przeprowadzanie wyborów, lub próbują obalić porządek konstytucyjny, w tym poprzez akty przemocy.

Przyszłe sankcje mogłyby również dotyczyć osób, które dopuściły się poważnych nadużyć finansowych dotyczących środków publicznych i nielegalnego eksportu kapitału.

Jakie sankcje?

Sankcje będą polegały na zamrożeniu aktywów i zakazie udostępniania środków dla osób fizycznych i podmiotów oraz zakazie wjazdu do UE dla osób fizycznych.

Wysiłki zmierzające do destabilizacji Mołdawii wyraźnie nasiliły się od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa zewnętrznych granic UE.

Rada Europejska przyznała Mołdawii 23 czerwca 2022 roku status kraju kandydującego.

Z Brukseli Łukasz Osiński