"[Tai] wyraziła zainteresowanie wzmocnieniem dwustronnej współpracy w kwestiach wspólnych priorytetów, takich jak stawianie czoła wyzwaniom stwarzanym przez antykonkurencyjne kraje i gospodarki, ulepszanie dostępu do rynku oraz środowiska regulacyjnego dla amerykańskich spółek w Polsce oraz podkreśliła wagę Inicjatywy Trójmorza" - napisano w komunikacie USTR.

Obie strony zgodziły się też co do wagi silnych relacji transatlantyckich oraz dwustronnego handlu i inwestycji. W rozmowie uczestniczył też ambasador Polski w USA.

W komunikacie ambasador Tai nie wymieniono w bezpośredni sposób tematu losów telewizji TVN i projektu nowelizacji polskiej ustawy medialnej. O tym, że temat został poruszony w rozmowie powiedział w środę sam Gowin. Przekazał on też, że przedmiotem dyskusji było również porozumienie USA z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

Zdaniem wicepremiera zmiana stanowiska administracji waszyngtońskiej w sprawie Nord Stream 2 jest poważnym błędem rzutującym na przyszłość nie tylko Polski czy Ukrainy, ale całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

"Natomiast to nie może być elementem przetargu. W przypadku ustawy medialnej chodzi także o zasadę pluralizmu mediów i wolności gospodarczej" - podkreślił.

W lipcu Gowin rozmawiał też na temat TVN i mediów z szefową amerykańskiego resortu handlu Giną Raimondo.