Prezes Bombardier Transportation ZWUS Jarosław Nalewajka sam sobie zapewni niecodzienny prezent świąteczny. Podpisze z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi umowę na projekt i montaż systemu sterowania ruchem na 350-kilometrowej trasie z Warszawy do Gdyni. Wartość umowy – 578 mln zł. W konsorcjum są jeszcze Thales i Nokia Siemens Network. ERTMS, bo o ten system chodzi, to w największym skrócie nafaszerowane elektroniką żółte skrzynki między torami, które wymieniają informacje z urządzeniami w kabinie maszynisty. Bez nich zamówione przez PKP Intercity pociągi Pendolino nie rozpędzą się powyżej 160 km/godz., nie stwarzając zagrożenia w ruchu.
Do Bombardiera Jarosław Nalewajka dołączył w 2001 r., a już dwa lata później objął stanowisko prezesa zarządu BT ZWUS. Karierę zawodową rozpoczynał w Centralnym Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Kolejowego „Kolprojekt” w 1984 r. Od roku 1993 pracował w ABB i Daimler-Chrysler – jako projektant, koordynator projektów i dyrektor operacyjny. Jest absolwentem Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego i studiów podyplomowych z zarządzania na SGH.
W lutym 2011 r. kanadyjski gigant Bombardier odkupił od PKP za 150 mln zł 60 proc. udziałów w spółce joint-venture Bombardier Transportation ZWUS Polska, stając się jej wyłącznym właścicielem. Po sfinalizowaniu transakcji kanadyjski koncern zdecydował, że polska firma z siedzibą w Katowicach będzie obsługiwać nie tylko rodzimy rynek, lecz także Czechy, Słowację i Ukrainę.
Reklama
– Przygotowujemy się do zdobywania kontraktów w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluksu. W Katowicach powstaje centrum inżynierskie dla projektów rozwojowych dla tej części Europy. W grę wchodzi sprzedaż urządzeń przytorowych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej – mówi Sławomir Nalewajka.
Poza tym – zgodnie z planami Bombardiera – w Katowicach powstaje centrum produkcji i sprzedaży sygnalizacji przejazdowej i napędów zwrotnicowych dla całego światowego Bombardiera.
Obecnie zatrudnienie w zakładach ZWUS w Katowicach przekracza pół tysiąca osób. W planach jest powiększenie załogi o kolejnych 50 osób w związku z rozbudową fabryki. Poza tym Kanadyjczycy dofinansują kształcenie inżynierów specjalizujących się w kolejnictwie na Politechnice Warszawskiej i Radomskiej.
W branży Jarosław Nalewajka bywa nazywany kolekcjonerem odznaczeń. W lipcu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ubiegłym roku odebrał Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu BCC, w 2009 r. Diament Forbesa, a rok wcześniej – Śląskiego Cezara Biznesu. Czas poza pracą spędza w domu, gotując, grając na pianinie, a przede wszystkim – wspierając zainteresowania dzieci. Najstarsza córka (28 lat) studiuje animacje filmowe w szkole telewizyjnej w Londynie, syn (11 lat) gra na gitarze i tańczy breakdance, a najmłodsza córka (8 lat) z sukcesami koncertuje na harfie. Z żoną zaś teraz wybiera się do Argentyny i Nepalu.