Dodano, że w ramach programu budowy 100 obwodnic GDDKiA planuje do końca roku ogłosić jeszcze 11 przetargów na zadania o łącznej długości 85,9 km.

Jak podaje GDDKiA, w ogłoszonych już w tym roku przetargach, większość składanych ofert jest poniżej kosztorysów dyrekcji.

“Analizując oferty przedstawiane na otwarciach przetargów, widzimy, że branża wykonawcza w większości proponuje kwoty poniżej wartości naszych kosztorysów. Z 14 otwarć tylko w pięciu przypadkach najniższe oferty potencjalnych wykonawców przekroczyły nasze szacunki, stanowiąc od 108 do 129 proc. kosztorysu. W pozostałych dziewięciu przetargach najniższe oferty były poniżej kosztorysu, z czego ostatnie cztery otwarcia ofert na budowę S19 na Podlasiu przyniosły najniższe oferty na poziomie od 67 do 84 proc. wartości kosztorysu” - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad.

GDDKiA poinformowała też, że przez pierwsze niespełna siedem miesięcy 2020 roku ogłosiła przetargi na 13 zadań o łącznej długości 160 km oraz trzy zadania o łącznej długości 25,4 km z nowego programu budowy 100 obwodnic.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu liczy w Polsce 4 tys. 188,1 km z czego 1 tys. 693,7 km autostrad i 2 tys. 494,4 km dróg ekspresowych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/