Wiadomo, kto wybuduje obwodnicę Kostrzyna nad Odrą. Przetarg rozstrzygnięty [MAPA]

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
17 czerwca 2025, 13:50
Obwodnica Kostrzyna nad Odrą
Wiadomo, kto wybuduje obwodnicę Kostrzyna nad Odrą. Przetarg rozstrzygnięty/GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę obwodnicy Kostrzyna nad Odrą. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Trasa ma być gotowa za cztery lata.

Do przetargu na budową obwodnicy Kostrzyna na Odrą w drodze krajowej nr 31 stanęło dziesięć firm. Jak podała GDDKiA za najkorzystniejszą uznano ofertę Przedsiębiorstwa Usług Technicznych INTERCOR. - Oferta PUT INTERCOR uzyskała najwięcej punktów w kryteriach ceny i gwarancji jakości – podała GDDKiA.

Teraz jest czas na odwołania. Jeśli w ciągu 10 dni od ogłoszenia wyboru nie wpłyną odwołania, dokumentację przetargu będzie przesłana do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, który przeprowadzi standardową kontrolę. Brak zastrzeżeń oznacza, że inwestor będzie mógł podpisać umową z wykonawcą.

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie, opracowanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz wybudowanie nowej drogi.

Obwodnica Kostrzyna nad Odrą – wybór wykonawcy
Obwodnica Kostrzyna nad Odrą – wybór wykonawcy

Przebieg obwodnicy Kostrzyna nad Odrą

Planowana inwestycja będzie miała długość blisko 9,2 km. Trasy, która zostanie poprowadzona po zupełnie nowym śladzie, będzie omijać miasto od północno-zachodniej strony.

Początek obwodnicy zlokalizowany będzie na wysokości Fortu Sarbinowo. Od tego miejsca trasa przez ok. 2,5 km pobiegnie na północny zachód poprzez tereny leśne, aż do skrzyżowania z linią kolejową nr 273.

Na kolejnym odcinku droga pobiegnie w kierunku zachodnim i ominie Osiedle Drzewice, a następnie łukiem skieruje się poprzez tereny nieużytków na południe w stronę II obszaru Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kolejnym istotnym elementem trasy będzie wybudowanie mostu na Wartą, który przechodzić będzie w estakadę na terenach zalewowych. Następnie obwodnica wiaduktem przetnie linię kolejową nr 203.

W rejonie Starego Miasta trasa zostanie włączona skrzyżowaniem do DK22 i DK31.

Na mapie przebieg trasy zaznaczony jest zielona linią.

Obwodnica Kostrzyna nad Odrą - mapa
Obwodnica Kostrzyna nad Odrą - mapa

Co powstanie na obwodnicy Kostrzyna nad Odrą

Na trasie powstaną cztery skrzyżowania w formie ronda, dwa wiadukty nad liniami kolejowymi i trzy nad istniejącymi drogami. Do tego zbudowany zostanie most na Warcie wraz z estakadą o łącznej długości prawie 1 km.

Kiedy tras będzie gotowa?

Zgodnie z obecnym harmonogramem inwestor przewiduje, że nowa trasa będzie dostępna dla kierowców w 2029 r.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj