Lista

1. Jan i Sebastian Kulczykowie z majątkiem 12,5 mld zł

Jan Kulczyk

Sebastian Kulczyk

Zdjęcie: Jan i Sebastian Kulczyk/Autor: Wikipedia

Jan Kulczyk przez lata z właściwą sobie biznesową dyscypliną i precyzją przygotowywał syna na swojego następcę. 1 stycznia 2014 roku Sebastian Kulczyk ma zastąpić Dariusza Mioduskiego na stanowisku prezesa Kulczyk Investments. Ostateczne przejęcie rządów nad rodzinnym imperium zostało jednak rozpisana na lata i podzielone na kilka etapów realizowanych pod okiem ojca i przy wsparciu siostry Dominiki, która właśnie weszła do rady nadzorczej holdingu.

Najcenniejszą częścią majątku Kulczyka są warte 7,8 mld złotych akcje SABMillera, producenta piwa z RPA, który jest właścicielem między innymi Kompanii Piwowarskiej oraz takich marek jak Grolsch, Pilsner Urquell, Tyskie czy Lech.

Kulczyk kontynuuje również inwestycje w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest właścicielem m. in. notowanego na londyńskiej giełdzie Ophir Energy, specjalizującego się w pracach poszukiwawczych pod dnem morza. W Nigerii konsorcjum Neconde, w którym Kulczyk Investments ma 40 proc. udziałów, wygrało przetarg na jedną z najlepszych koncesji na wydobycie ropy naftowej.

Polak inwestuje także w wydobycie kruszców. W Afganistanie jego spółka ma dostęp do jednego z największych złóż miedzi na świecie w rejonie Balkhab, a Afgan Gold and Minerals, w której Polak ma 45 proc. udziału, zagospodarowuje złoża złota Qara Zaghan i wraz z tureckim wspólnikiem kopie srebro w Badachszanie na granicy Afganistanu i Tadżykistanu.

W Polsce o Kulczyku głośno jest głównie w związku z budową Autostrady Wielkopolskiej. Liczące są również energetyczne inwestycje Kulczyka, czyli grupa energetyczna skupiona wokół Polenergii. Tworzą ją takie firmy jak gazowa Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, kupiona w 2011 r. za 300 mln zł od inwestora zagranicznego, czy giełdowy PEP, dostawca rozwiązań dla energetyki.

2. Zygmunt Solorz z majątkiem 10,5 mld zł

Zygmunt Solorz

Zdjęcie: Zygmunt Solorz/Autor: Krzysztof Karolczyk - Agencja Gazeta

Gdyby nie kredyt, który zaciągnął na zakup Polkomtela, operatora telefonii komórkowej Plus, Solorz byłby na pierwszym miejscu w rankingu "Wprost". Ale to jemu zawdzięczamy jedną z największych transakcji na europejskim rynku telekomunikacyjnym w ostatnich latach. Polak kupił Polkomtela w 2011 roku za 18,1 mld zł - sam wyłożył ok. 4 mld zł, odliczenia z tytułu długów Polkomtela i dywidendy sięgnęły 3 mld zł – a resztę musiał pożyczyć.

Dzisiaj Polkomtel jest wart ok. 15 mld zł, notowany na warszawskiej giełdzie Cyfrowy Polsat z telewizją Polsat – 6,8 mld zł, a zespół elektrowni Adamów-Pątnów-Konin jest wyceniany na 1,5 mld. Te trzy największe biznesy, których udziałowcem jest Solorz są warte ponad 23 mld zł.

To jednak właśnie Polkomtel jest oczkiem w głowie Solorza i nich dziwnego. Pomimo, że kredyt zaciągnięty na jego zakup jest wysoki (100 mln zł raty miesięcznie), to wspomagany Polsatem w ciągu kilku lat może być prawdziwą maszynką do zarabiania pieniędzy i za trzy-cztery lata być może Solorzowi uda się wprowadzić go na giełdę. Jeżeli transakcja się powiedzie, to Solorz, uwolniony od zobowiązań finansowych (kredyty), będzie dysponować majątkiem, z którym mógłby trafić w okolice pierwszej setki najbogatszych ludzi świata.

3. Michał Sołowow z majątkiem 7,45 mld zł

Michał Sołowow

Zdjęcie: Michał Sołowow/Autor: tedi – newspix.pl

Sołowow, akcjonariusz takich spółek giełdowych jak Synthos (biznesmen ma blisko 65 proc. akcji) , Barlinek, Echo Investment i Rovese (dawny Cersanit, Sołowow ma blisko 55 proc. akcji), musiał ostatnio pogodzić się z kilkoma porażkami.

Nie udało mu się, poprzez kontrolowany przez niego Synthos (o kapitalizacji sięgającej 7 mld z) przejąć akcji Zakładów Azotowych Puławy. Ministerstwo skarbu zamiast tego doprowadziło do fuzji spółki z Puław z Azotami Tarnów.

Z trudem udało się też przegłosować przez akcjonariuszy wartej około miliarda złotych spółki Rovese nowej gigantycznej emisji wartej ponad 520 mln złotych. Emisji sprzeciwili się mniejszościowi akcjonariusze - chcieli zapobiec zakupowi za pół miliarda złotych udziałów w kilku spółkach Sołowowa, które współpracowały z producentem ceramiki.

Rok 2013 zapowiada się dla Sołowowa lepiej. Świetnie radzi sobie Echo Investment - ciągu roku deweloper przyniósł akcjonariuszom ponad 40 proc. zysku, a jego wartość przekroczyła 2 miliardy złotych. Gorzej ma się tylko Barlinek, producent m.in. podłóg drewnianych, który przez rok stracił prawie połowę wartości.

4. Germán Efromovich z majątkiem 4,85 mld zł

Germán Efromovich

Zdjęcie: Germán Efromovich/Autor: Wikipedia

Efromovich jest właścicielem brazylijskiej Synergy Group - właściciela Avianca Taca - jednej z największych linii lotniczych w Ameryce Południowej, EISA Shipping Agency - producenta okrętów dla brazylijskiej marynarki wojennej oraz Pacific Rubiales - firmy wydobywającej ropę i gaz w Kolumbii.

64-letni Efromovich miał już obywatelstwo Kolumbii, Brazylii, gdy w listopadzie 2012 roku otrzymał również polski paszport. Nie miał z tym problemu, jest bowiem synem polskich Żydów, którzy po II wojnie światowej wyemigrowali do Ameryki Południowej.

O Polskie obywatelstwo wystąpił, gdy jego Synergy Group chciał przejąć portugalskie narodowe linie lotnicze TAP. Europejskie prawo nie pozwalało bowiem przejąć większościowych udziałów w liniach inwestorowi spoza Unii Europejskiej. Efromovich zaproponował portugalskim władzom 35 mln euro za 100 proc. udziałów spółki TAP oraz dokapitalizowanie jej kwotą 300 mln euro. Transakcja się nie powiodła - protugalski rząd odrzucił ofertę Synergy Group.

5. Leszek Czarnecki z majątkiem 4,3 mld zł

Leszek Czarnecki

Zdjęcie: Leszek Czarnecki/Autor: Mieczysław Michalak - Agencja Gazeta

Czarnecki wciąż przebudowuje i rozwija swoją grupę. Jest większościowym udziałowcem m. in. pięciu spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – Getin Holding, GETIN Noble Bank, LC Corp, MW Trade oraz Open Finance.

Kapitalizacja Getin Noble Banku, największej spółki, w połowie lutego sięgała 5 mld złotych. Z kolei Open Finance pośredniczył w ubiegłym roku w udzieleniu kredytów hipotecznych o wartości 6,14 mld zł, sprzedał także lokaty, fundusze i struktury warte 6,6 mld złotych.

6. Grażyna i Roman Karkosikowie z majątkiem 3 mld zł

Roman Karkosik

Zdjęcie: Roman Karkosik/Autor: Łukasz Trzeszczkowski - newspix.pl

Roman Karkosik zaczynał pod koniec lat 80. Od produkcji przewodów i kabli, jednak to giełda – na której inwestuje od 1993 roku – przyniosła mu prawdziwy majątek.

Dzisiaj Roman Karkosik posiada 57 proc. akcji giełdowego Boryszewa, stojącego na czele dużej grupy przemysłowej (wg prognoz z końca roku, jej przychody w 2011 r. to 4,3 mld zł, a zysk netto 195 mln zł).

W 2005 r. Boryszew kupił od Skarbu Państwa akcje i przejął kontrolę nad giełdowym Impexmetalem, skupiającym spółki produkcyjne z branży metali kolorowych i handlu łożyskami, a w 2010 r. nad Grupą Maflow, producentem przewodów do klimatyzacji, wspomagania kierownicy oraz aktywnego zawieszenia dla motoryzacji.

7. Jerzy Starak z majątkiem 2,89 mld zł

Jerzy Starak

Zdjęcie: Jerzy Starak z synem/Autor: Teodor Klepczyński – newspix.pl

Jego Polpharma - największa polska firma farmaceutyczna - od lat znajduje się w czołówce najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Półtora roku temu Starak za miliard złotych przejął warszawską Polfę, ostatecznie ugruntowując tym samym pozycję lidera polskiego rynku leków. Starak jest też głównym udziałowcem mniejszych spółek w branży, m.in. Herbapolu Lublin i Pruszków.

W styczniu biznesmen zakończył też pierwszy etap budowy centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańsku. W ośrodku będzie prowadzić prace nad lekami dla pacjentów cierpiących na schorzenia układu immunologicznego, nerwowego i choroby nowotworowe.

8. Dariusz Miłek z majątkiem 2,6 mld zł

Dariusz Miłek

Zdjęcie: Dariusz Miłek/Autor: Paweł Małecki - Agencja Gazeta

Były sportowiec od 1999 roku handluje obuwiem pod marką CCC, która jest jedną z największych sieci sprzedaży obuwia w Polsce. Jej wartość jest wyceniana na 3 mld zł, a w ubiegłym roku sprzedała 20 mln par butów, co przyniosło jej 123 mln zysku netto.

Zdjęcie: Dariusz Miłek/Autor: Paweł Małecki - Agencja Gazeta

Były sportowiec od 1999 ro CCC jest od kilku lata na giełdzie, a zyski ze sprzedaży akcji Miłek inwestuje w centra handlowe – postawił już Cuprum Arenę w Lublinie i Galerię Korona w Kielcach. Biznes handlowy wraz z nieruchomościami kupionymi pod mające powstać podobne centra handlowe (m.in. w Olsztynie) jest wart ponad miliard złotych.

9. Grażyna Kulczyk z majątkiem 2,4 mld zł

Grażyna Kulczyk

Zdjęcie: Grażyna Kulczyk/Autor: Tomasz Kaminski - Agencja Gazet

Spółka Grażyny Kulczyk - Fortis Nowy Stary Browar notuje zyski w wysokości ponad 100 mln złotych zysku netto rocznie. W 2012 r. Grażyna Kulczyk kupiła też za ponad 200 mln zł kamienicę w Londynie. Oprócz tego posiada warte ok. 300 mln zł inne aktywa, w tym finansowe.

Była żona Jana Kulczyka jest też znaną miłośniczką i mecenasem sztuki. Realizuje duże inwestycje kulturalne i biznesowo-kulturalne w myśl idei 50 50. Na każdy z jej projektów składa się więc 50 proc. sztuki i 50 proc. innych wartości, zależnych od specyfiki przedsięwzięcia (handel, biznes). Kluczowe realizacje w tym zakresie to Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu oraz hotel Blow Up Hall 50 50.

10. Tomasz Domogała z majątkiem 2,2 mld zł

Tomasz Domogała to trzydziestoletni biznesmen ze Śląska, który ma m. in. dyplom MBA Uniwersytetu Stanforda.Spółkę TDJ kontrolującą giełdowy Famur Tomasz przejął po ojcu. Jacek Domagała w 2002 r. kupił TDJ od NFI. W 2010 r. Famur nabył od ministra skarbu Remag, producenta maszyn i urządzeń górniczych, za ok. 186 mln zł.

Teraz młody Domogała stara się z Famuru zrobić światowego potentata na rynku maszyn dla górnictwa. I idzie mu świetnie - na początku 2013 roku wartość Famuru sięgała 2,2 mld złotych.