Pytany o przebieg zajść i postawę policji podczas zdarzeń w Ełku, po zabójstwie młodego Polaka, Błaszczak powiedział, że "policja zachowywała się w sposób stanowczy".

"Wszyscy ci, którzy dopuścili się zniszczenia mienia, zostali zatrzymani, prokurator postawił im zarzuty" - dodał.

"Nie ma pobłażania dla tych, którzy niszczą mienie, którzy dopuszczają się czynów chuligańskich. Wszyscy ci, którzy dopuścili się takich zachowań, poniosą za to odpowiedzialność. Odpowiedzialność poniosą też ci którzy doprowadzili do zabójstwa obywatela polskiego" - podkreślił minister.

Przytoczył też dane dotyczące postepowań w sprawach przestępstw z nienawiści. Według policji w 2016 r na ponad 717 tys. postępowań 765 dotyczyło przestępstw z nienawiści, stanowiąc ok. 1 prom. ogółu postępowań.

W sobotę ok. 23, w wyniku awantury w barze z kebabem, doszło do zabójstwa 21-letniego Polaka. Zarzuty zabójstwa postawiono Algierczykowi - właścicielowi baru - oraz pracującemu w lokalu kucharzowi, Tunezyjczykowi. Dzień po wydarzeniu przed barem doszło do gwałtownych protestów; niektórzy ich uczestnicy wybijali szyby i niszczyli rzeczy w witrynie lokalu; rzucano petardami, butelkami oraz kamieniami w stronę funkcjonariuszy i radiowozów. Zatrzymano 28 osób. (PAP)