Poprzednio bułgarską komisarz była Kristalina Georgijewa, która jednak - po nieskutecznym kandydowaniu na stanowisko sekretarza generalnego ONZ - opuściła Komisję Europejską, by zająć wysokie stanowisko w Banku Światowym. Georgijewa była komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich oraz jedną z wiceprzewodniczących Komisji.

Przedstawiając kandydaturę Gabriel, wicepremier i szefowa MSZ Ekaterina Zachariewa podkreśliła, że „to jest najlepsza kandydatura bułgarska”.

Gabriel jest europosłanką od 2009 r., była członkinią kilku najważniejszych komisji; jest posłanką, która ma najwięcej biur w samej Bułgarii - wskazała Zachariewa i dodała, że kandydatura została wcześniej uzgodniona z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem.

Zgodnie z procedurą, w przyszły wtorek Gabriel przeprowadzi pierwszą rozmowę wstępną z Junckerem, a później zostanie wysłuchana w Parlamencie Europejskim.

Oficjalnie nie jest wiadomo, jaki resort przypadnie nowej bułgarskiej komisarz. Według Zachariewej, która zastrzegła, że chodzi o nieoficjalne przypuszczenia, będzie to digitalizacja – poprzedni resort niemieckiego komisarza Guenthera Oettingera, który od stycznia zajął miejsce Georgijewej.

37-letnia Gabriel jest wiceszefową Europejskiej Partii Ludowej. Gratulacje złożył jej szef tego ugrupowania Manfred Weber. "Na pewno będzie silnym głosem Bułgarii w Europie. Cieszę się również, że Borysow wybrał młodą kobietę na ten urząd. Jest to bardzo pozytywny sygnał, wysłany przez Bułgarię do wszystkich państw członkowskich, dotyczący równowagi płci na głównych stanowiskach politycznych" - napisał w komentarzu. (PAP)