Obserwatorzy podkreślają wagę rozmów pomiędzy oboma krajami w sytuacji nierozwiązanych sporów terytorialnych o wyspy na Morzu Wschodniochińskim, braku jednoznacznych przeprosin strony japońskiej za zbrodnie popełniane także w Chinach podczas drugiej wojny światowej oraz narastającego napięcia wokół Półwyspu Koreańskiego.

Według przedstawiciela strony chińskiej Japonia i Chiny powinny przypomnieć sobie, jakie intencje stały za normalizacją stosunków i spoglądać w historię jak w lustro jednocześnie patrząc w przyszłość - pisze chińska agencja prasowa Xinhua. Kraje powinny też dążyć do ciągłego wzmacniania dwustronnych stosunków w oparciu o ducha czterech najważniejszych dokumentów politycznych zawartych między państwami i czteropunktowe porozumienie podpisane w listopadzie 2014 r.

Według Yanga Chiny przywiązują szczególną wagę do rozwoju relacji z Japonią i to stanowisko się nie zmienia. Wysłannik Pekinu zalecił Japonii dostosowanie się do wymagań obecnych czasów i wprowadzenie konkretnych działań i strategii. Chiny chcą, zdaniem radcy, widzieć w Tokio partnera do współpracy a nie zagrożenie.

Yang wymienił korzyści, jakie Japonia może odnieść z rozwoju Chin i zaakcentował znaczenie przystąpienia kraju do rozmów o współpracy w ramach chińskiej inicjatywy "Pasa i Szlaku". Japonia dotychczas nie była stroną ani tej inicjatywy, nazywanej najważniejszym przedsięwzięciem ekonomicznym obecnych Chin, ani członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych powołanego do obsługi finansowania "Pasa i Szlaku".

Chiny zaleciły Japonii powściągliwość jeśli chodzi o komentowanie sprawy dotyczącej Morza Południowochińskiego, doradzając stanowisko mogące wnieść konstruktywny wkład w stosunki w regionie. Pekin wyraził również nadzieję, że Japonia będzie "przestrzegać postanowień" odnośnie do historycznej przynależności Tajwanu i dołoży się do dbania o bezpieczeństwo w rejonie Morza Wschodniochińskiego.

Z kolei przedstawiciel premiera Japonii Shinzo Abe doradca ds. bezpieczeństwa Shotaro Yachi, który rozmawiał z Yangiem w poniedziałek, ponaglił Chiny do odegrania większej roli w powstrzymaniu północnokoreańskich programów zbrojeń rakietowych i nuklearnych. "Japonia i Chiny muszą działać razem, by zdecydowanie ponaglić Koreę Północną do powstrzymania się od dalszych prowokacji i przestrzegania rezolucji ONZ" - stwierdził Yachi podczas pięciogodzinnych rozmów z Yangiem. Japończyk powiedział także, iż działania reżimu osiągnęły nowy poziom prowokacji.

Chińska strona nie umieściła w podsumowaniu negocjacji wzmianki o Korei Północnej.

We wtorek trwa runda rozmów Yanga z ministrem spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidą. "Chińskie stanowisko (w sprawie Korei Północnej - PAP) jest jasne i niezmienne" - podkreślił wysłannik Pekinu. "Nalegamy na polityczne rozwiązania na drodze pokojowej" - dodał we wtorek Yang.

Według agencji Kyodo jednym z głównych celów wizyty Yanga w Japonii jest przygotowanie spotkania premiera Abe z prezydentem Xi Jinpingiem podczas pobytu obu przywódców na lipcowym szczycie G20 w Hamburgu.

Yang Jiechi po raz ostatni gościł w Japonii w październiku 2015 r. Na początku br. Yang przebywał w USA osobiście nadzorując przygotowania do spotkania prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą Chin.

Yang był ambasadorem Chin w USA w latach 2001-2005. Przez chińskie media jest nazywany "człowiekiem stojącym za szczytem Trump-Xi".

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)