Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,17 proc. do 21 235,67 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,52 proc. do 6175,46 pkt. S&P spadł o 0,10 proc. do 2429,39 pkt.

4-proc. spadek zanotował Netflix, zniżkowały także Amazon, Apple, Facebook, Alphabet (właściciel Googla) i Adobe.

Sektor technologiczny od początku 2017 roku był najmocniejszy na amerykańskiej giełdzie. Zyskał on w tym czasie ponad 20 proc. i odpowiadał za niemal 40 proc. wzrostów na indeksie S&P 500.

W szeroko cytowanym piątkowym raporcie, analitycy Goldman Sachs ocenili, że inwestorzy nie doceniają ryzyka dla wyceny spółek FAAMG (Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet). Od początku roku wartość giełdowa tych firm wzrosła o 600 mld USD, czyli mniej więcej tyle samo, ile łącznie wynosi PKB Hongkongu i RPA.

Również w piątek, analitycy Citron Research, ostrzegli przed zbyt mocnymi wzrostami Nvidii, największego na świecie producenta kart graficznych. Mimo to notowania spółki poszły lekko w górę.

Uwagę zwracają również ostatnie rewizje w dół rekomendacji dla poszczególnych firm. Od poniedziałku Pivotal Research zaleca "sprzedaj" dla Adobe, a Mizuho Securities od niedzieli "neutralnie" (poprzednio "kupuj") dla Apple. Goldman Sachs potwierdził zaś w poniedziałek "sprzedaj" dla AMD.

Analitycy Morgan Stanley uważają, że wyprzedaż przyszła "zdecydowanie zbyt późno", biorąc pod uwagę zachowanie akcji spółek technologicznych w ostatnim czasie. Zauważają, że przecena nie dotknęła całej giełdy, a inwestorzy jedynie repozycjonują się na rynku akcji. (PAP)