Kohl sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich.

Ze względu na stan zdrowia Kohl w ostatnich latach niemal całkowicie wycofał się w zacisze domowe.

Merkel: był wielkim Niemcem i wielkim Europejczykiem

Helmut Kohl był wielkim Niemcem i wielkim Europejczykiem - powiedziała kanclerz Angela Merkel w piątek w Rzymie, reagując na wiadomość o śmierci byłego kanclerza. Jej zdaniem Kohl położył wielkie zasługi dla jedności Niemiec i integracji europejskiej.

Merkel powiedziała, że życie Kohla determinowały dwa najważniejsze cele niemieckiej polityki: "odzyskanie jedności ojczyzny oraz zjednoczenie Europy". "Kohl rozumiał, że oba cele były ze sobą nierozłącznie złączone" - mówiła. "Położył zasługi w realizacji obu tych celów, jak nikt inny" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel zaznaczyła, że musi jeszcze upłynąć trochę czasu "zanim rzeczywiście zrozumiemy, co wraz z nim utraciliśmy".

Był "istotą Europy"

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl był "istotą Europy" - oświadczył w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, nazywając zmarłego polityka swoim przyjacielem. Dodał, że na znak żałoby kazał opuścić do połowy masztu flagi przy instytucjach unijnych.

"Śmierć Helmuta bardzo mnie smuci. Mój mentor, mój przyjaciel, istota Europy. Bardzo, bardzo będzie nam go brakowało" - napisał Juncker na Twitterze, dodając: "Jestem dumny, że go znałem. Niech Europa odnajdzie jego cierpliwość, determinację i odwagę".

W kolejnym tweecie szef Komisji napisał, że od Kohla "uczył się polityki zagranicznej i bezpieczeństwa", a "doktryna Kohla stanowi, że Niemcom nie wolno zapominać o małych i średnich państwach".

W wydanym oświadczeniu Juncker podkreślił zasługi byłego kanclerza RFN m.in. dla integracji europejskiej, wprowadzenia euro i zjednoczenia Niemiec.

"Bez Helmuta Kohla nie byłoby dziś euro. Od początku dostrzegał, jakie znacznie polityczne i gospodarcze, jak wielką wartość i siłę oddziaływania ma wspólna waluta dla naszego kontynentu" - napisał. "Nigdy nie zapomniał, że projekt europejski uratował ten kontynent po wojnach światowych. Dla niego nie była to kwestia dobrobytu, ale przede wszystkim wezwanie do wspólnego wzięcia odpowiedzialności za przyszłość" - dodał.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaznaczył, że "niemiecką jedność, która zawdzięcza mu więcej niż komukolwiek innemu, (Kohl) zawsze rozumiał jako część europejskiego projektu (...), a przy tym zawsze był szczególnie uważny na odczucia i interesy mniejszych państw".

Juncker przypomniał też, że Kohl jest jedną z zaledwie trzech osób - obok Jeana Monneta i Jacques'a Delorsa - które za zasługi na rzecz europejskiej współpracy został Honorowym Obywatelem Europy.

Politycy składają kondolencje

"H. Kohl - ostatni z mężów stanu końca XX wieku, dzięki którym komunizm upadł pokojowo. R. I. P."- napisał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel napisał‏: "Zmarł Helmut Kohl, wielki mąż stanu niemiecki i europejski. Jako młody dyplomata miałem zaszczyt pracować w jego Urzędzie Kanclerskim".

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze w języku angielskim i niemieckim: "Zawsze będę pamiętał Helmuta Kohla. Przyjaciel i mąż stanu, który pomógł zjednoczyć Europę."

Z kolei polskie MSZ podało dalej wpis ambasady Polski w Niemczech o następującej treści: "Zmarł Helmut Kohl - orędownik pojednania i członkostwa #Polska w #UE i #NATO".

>>> Polecamy: To on doprowadził do porozumienia z Polską. Helmut Kohl - architekt zjednoczonej Europy i jedności Niemiec