Prezydent Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt obecnie jest procedowany w Sejmie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony złożony przez niego projekt nowelizacji ustawy o KRS.

Na decyzję prezydenta czeka uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po wtorkowym oświadczeniu prezydenta powiedziała, że zgłoszony przez Andrzeja Dudę projekt noweli będzie procedowany, jeśli podpisze on nowelę o KRS wcześniej uchwaloną przez Sejm.

"Projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS" - powiedział PAP prezydencki rzecznik.

"Liczymy, że projekt o KRS zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany" - podkreślił Łapiński. "Gdy zostanie on uchwalony, to wtedy prezydent może podpisać w krótkim czasie obie nowele o KRS" - dodał.

Prezydencki projekt o KRS opublikowano już na stronie prezydenta, odnotowano go także na stronie internetowej Sejmu - w zakładce "wniesione projekty ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku".

Uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS, którą przygotował rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. W ustawie nie określono, jaką większością następowałby wybór nowych członków w Sejmie.

Z kolei we wtorek Sejm rozpoczął procedowanie poselskiego projektu autorstwa PiS o Sądzie Najwyższym, który przewiduje trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

Złożenie w Sejmie projektu o SN oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta z politykami klubu Kukiz'15: Pawłem Kukizem i Stanisławem Tyszką. Według nich prezydent, zgłaszając projekt noweli o KRS we wtorek, wziął pod uwagę propozycje ich klubu.

>>> Czytaj też: Prezydent stawia ultimatum PiS: Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli moja nowelizacja o KRS nie zostanie uchwalona