„Inna Rosja. Szacunek dla @pussyriot za budowanie mostu wolności w Jakucku. #FreeSentsov” - napisał Klimkin w poniedziałek na Twitterze.

Członkinie Pussy Riot, Maria Alochina i Olga Borysowa, przeprowadziły swoją akcję dzień wcześniej, wywieszając na moście w Jakucku na Syberii transparent z napisem „Free Sentsov”. Po tym zdarzeniu zostały zatrzymane przez rosyjską milicję - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Członkinie grupy Pussy Riot zostały skazane przed kilku laty na karę dwóch lat łagru za wykonanie antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

W sierpniu 2015 roku Sencow został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Reżyser odrzuca oskarżenia pod jego adresem i twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Utrzymuje też, że rosyjski sąd nie ma jurysdykcji do orzekania w tej sprawie. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały jego proces, oceniając, że ma podłoże polityczne.

Pochodzący z Krymu Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji półwyspu. O jego uwolnienie niejednokrotnie apelowało międzynarodowe środowisko twórców filmowych. (PAP)