- Producenci prawdopodobnie przyśpieszą redukcje inwestycji kapitałowych w nadchodzących miesiącach - powiedział Hiroshi Morikawa w MU Investments. To będzie trend na skalę globalną, który dotknie gospodarstwa domowe i zatrudnienie – dodał.

Także na zamknięciu w Manili indeks giełdy filipińskiej spadł po raz pierwszy od pięciu dni o 1,7 proc., do 1.917,57 pkt. Na jedną rosnącą akcję przypadały dwie akcje zniżkujące.

Natomiast akcje na chińskich giełdach wzrosły trzeci dzień z kolei, ponieważ tempo inflacji spowolniło do najniższego poziomu od ponad dwóch lat. Nadzieje inwestorów podsycały także spekulacje, że bank centralny może obniżyć stopy procentowe.

- Zwalniająca inflacja pozostawia chińskiemu bankowi centralnemu więcej przestrzeni na cięcie stop procentowych co pomaga akcjom spółek wrażliwych na ich wysokość – powiedział Wu Kan z Dazhong Insurance.

Indeks giełdowy Shanghai Composite wzrósł o 1,8 procent, do 2.265,16 pkt. - najwyższego poziomu od 26 września, a Shenzhen Composite zyskał 2,6 procent. Chiński indeks benczmarkowy  CSI 300 zwiększył się o 1,3 procent do 2.326,75 pkt.

W Hong Kongu akcje zwyżkowały piąty dzień z rzędu, zaliczając najdłuższy okres wzrostów od 10 tygodni. Powodem są spekulacje, że rząd wprowadzi pomoc i ulgi podatkowe dla spółek paliwowych. Indeks Hang Seng wzrósł o 0,8 procent, do 13.880,64 na zamknięciu.