Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała ostrzeżenie dotyczące przejrzystości dark pools – platform kojarzenia nabywców i sprzedawców wielkich bloków akcji, na których ceny ujawnia się dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Wkrótce do przeglądu wdrożenia dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MIFID) przystąpi Bruksela. Dopuszczając możliwość konkurowania z istniejącymi formalnymi giełdami papierów wartościowych, MIFID dała impuls do tworzenia wielostronnych platform obrotu (MTF-ów), takich jak Chi-X Europe i Turquoise, i do powstawania ciemnych pul tworzonych przez niezależnych operatorów, giełdy i MTF-y, m.in. Chi-X. Rzecznik komisarza ds. rynku wewnętrznego Charliego McCreevy zapowiedział, że Bruksela włączy ciemne pule do analizy.
– Jesteśmy zdania, że należy pilnie zbadać także i tę kwestię i że najwłaściwszym sposobem będzie dokonanie oceny w ramach przeglądu MIFID – powiedział w rozmowie z FT.
Ciemne pule płynności powstały w USA ponad pięć lat temu i cieszą się popularnością wśród inwestorów instytucjonalnych, takich jak banki i firmy zarządzające aktywami. Ich organizatorzy utrzymują, że ich usługi są zgodne z prawem. Podkreślają, że realizacja wielkich zleceń na zwykłych rynkach staje się coraz trudniejsza, bo obrót elektroniczny powoduje rozdrobnienie zleceń na coraz mniejsze pakiety, a wtedy duże zlecenia są widoczne dla konkurencji.
Komitet Europejskich Regulatorów Rynków Papierów Wartościowych (CESR) oświadczył, że chociaż wątpliwe jest, by te systemy przyciągnęły już znaczną płynność, nie wiadomo, jak będzie się rozwijać ten rynek. Organy regulacyjne chcą obserwować rozwój ciemnych pul, żeby lepiej zrozumieć ich oddziaływanie na rynek.
Reklama
Zgodnie z MIFID organizatorzy rynku są zobowiązani ogłaszać szczegóły najlepszych ofert kupna i sprzedaży w zakresie uzasadnionym potrzebami obrotu. Jednak dyrektywa zwalnia ciemne pule z niektórych obowiązków na mocy szczególnych odstępstw od wymogu od przejrzystości w okresie poprzedzającym zawarcie transakcji.
W lutym CESR postanowił, że w drugiej połowie roku przystąpi do przeglądu wszystkich dotychczasowych zwolnień od rygorów MIFID. Komitet zapowiedział swój udział we wszystkich prowadzonych przez Komisję przeglądach odstępstw od obowiązujących zasad, z których korzystają ciemne pule.