– W tym roku widzimy większe zainteresowanie banków ubezpieczeniami utraty pracy dołączanymi do kredytów – mówi Piotr Sztuba, członek zarządu TU Europa. Dotyczy to przede wszystkim kredytów gotówkowych, na których banki poniosły ostatnio spore straty. Ale przy okazji ten sposób zabezpieczenia się przed ryzykiem braku płatności częściej wykorzystują przy innych kredytach, np. hipotecznych.
Dodaje, że banki pytają też o ubezpieczenia przewidujące przejmowanie przez towarzystwo określonych stałych płatności niezwiązanych np. z kredytem w związku z utratą dochodów (income protection). Ale cieszą się one mniejszym zainteresowaniem niż ten pierwszy rodzaj polis, bo są to samodzielne produkty, które trzeba aktywnie sprzedawać, a nie wszystkie banki mają taką strategię. Ale te które na to się zdecydują, mogą liczyć na zainteresowanie klientów.
– W tym roku, ze względu na rosnące bezrobocie łatwiej będzie przekonać klientów do takiego produktu – mówi Piotr Sztuba. Potwierdzają to banki.
Reklama
– Klienci sami pytają, czy mamy takie ubezpieczenie, i cieszy się ono dużym zainteresowaniem – mówi Ewa Szerszeń z ING Banku. Jej firma oferuje połączenie dwóch rodzajów produktu. Do kredytów hipotecznych i pożyczki gotówkowej dołącza ubezpieczenie, które zapewnia nie tylko pokrywanie rat w okresie bezrobocia z prawem do zasiłku, ale też zwrot opłat eksploatacyjnych, tj. czynszu, rachunków za prąd, gaz itp. Na rynku pojawiło się nowe zjawisko.



– Ubezpieczenia obejmujące swym zakresem bezrobocie, mimo wciąż dominującej sprzedaży w ofercie bancassurance, zaczynają wychodzić poza ten obszar – mówi Marat Nevretdinov, dyrektor Generalny Genworth Financial. Jego firma zawarła już w tym roku umowę ubezpieczenia stałych płatności nie tylko na wypadek bezrobocia, czasowej niezdolności do pracy, ale i hospitalizacji. Jednak klientem jest nie bank, ale towarzystwo ubezpieczeń na życie. Przedmiotem umowy jest przejęcie opłacania składek za polisy z funduszem kapitałowym czy rentowe, w których składki muszą być opłacane regularnie.
Nie wiadomo jednak, czy ten pomysł się przyjmie. Podobny produkt w ramach promocji dodawała w maju ubiegłego roku Aviva do swojej flagowej polisy Perspektywa. Jednak gdy okazało się, że klienci musieliby płacić 3 proc. większą składkę za taką opcję, towarzystwo przestało oferować taką opcję.
– Ubezpieczenia zawierające element ochrony przed bezrobociem znajdują też coraz szerszą akceptację wśród firm leasingowych – mówi Marat Nevretdinov.
Najczęstsze warunki dodatkowe w polisie
● umowa zaczyna działać zwykle po dwóch miesiącach od jej zawarcia,
● raty lub stałe płatności będą pokrywane tylko przez pewien okres (od 6 do 24 miesięcy),
● klient musi być zwolniony z pracy, a nie rozwiązać umowę za porozumieniem stron,
● dodatkowym warunkiem może być uzyskanie prawa do zasiłku.