Uchwalona 8 stycznia 2010 r. nowela ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie w połowie marca – 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Koniec wątpliwości

Właściciele firm musieli dotąd dopełniać formalności związanych z rejestracją, zatwierdzaniem, warunkowym zatwierdzaniem, przedłużaniem warunkowego zatwierdzania, zawieszaniem oraz cofaniem zatwierdzenia dla swojego przedsiębiorstwa u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Dotyczyło to rozpoczęcia działalności produkcyjnej lub wprowadzania do obrotu żywności pochodzenia niezwierzęcego i produktów, które wprawdzie mają pochodzenie zwierzęce, ale nie są objęte kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Z doświadczeń pracowników organów inspekcji sanitarnej wynika jednak, że dla wielu przedsiębiorców działających w branży spożywczej lub rozpoczynających taką działalności nie jest wcale jednoznaczne, czy wszystkie firmy koniecznie muszą dopełnić tych formalności. Dlatego znacznym ułatwieniem będzie wprowadzenie do znowelizowanej ustawy katalogu podmiotów gospodarczych, które mają być objęte wyłącznie obowiązkiem rejestracji zakładów w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nie będą one musiały uzyskiwać zatwierdzenia.
Reklama
Złagodzenie formalności dotyczyć będzie między innymi: gospodarstw agroturystycznych, podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji win gronowych (uzyskanych z winogron z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku), aptek, punktów aptecznych, hurtowni farmaceutycznych, sklepów zielarskich przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż detaliczną innych produktów niż żywność oraz wprowadzających do obrotu żywność trwałą opakowaną mikrobiologicznie.
Wyłącznie obowiązek rejestracji miałyby także zakłady produkujące albo wprowadzające do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktów z żywnością oraz podmioty zajmujące się recyklingiem, zakłady sprzedaży żywności wysyłkowej i przez internet oraz producenci gazów technicznych na potrzeby przemysłu spożywczego.
Wpisy do rejestrów i zatwierdzenia dokonywane będą na wniosek przedsiębiorców. Z takim wnioskiem przedsiębiorca działający na rynku spożywczym lub materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością musi wystąpić co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności.

Próbki żywności

Bezwzględny obowiązek pobierania i przechowywania próbek żywności w tzw. zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego, szczególnie w takich, jak żłobki, przedszkola, małe stołówki pracownicze, znacznie podnosił koszt produkcji żywności. Natomiast ze względu na małe rozmiary działalności ryzyko zatrucia pokarmowego i zakażeń w tych zakładach nie było duże – powiedziano nam w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zostały więc złagodzone przepisy dotyczące procedury pobierania i przechowywania tych próbek. Zakład może, a więc nie musi przechowywać próbki wyprodukowanych potraw z krótkim okresem do spożycia. Gdyby serwował gotowe potrawy pochodzące z innych firm, to wtedy musiałby przechowywać próbki z każdej partii potraw z krótkim okresem do spożycia. Możliwa jest też umowa zakładająca, że producent będzie próbki odbierał i przechowywał odciążając przedsiębiorcę prowadzącego punkt żywienia.

Dokumenty kucharzy

Po wejściu w życie nowych przepisów kopie orzeczeń lekarskich oraz dokumentacji osób pracujących w styczności z żywnością muszą znajdować się w miejscu wykonywania pracy przez osobę, której dotyczą. Chodzi o orzeczenia lekarskie wydawane dla celów sanitarno-epidemiologicznych na przykład kucharzom w restauracjach i barach oraz innym zatrudnionym przy produkcji żywności o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Takie orzeczenia muszą przedstawić, ponieważ w przeciwnym razie nie zostaną dopuszczeni do pracy.
Wprowadzenia zasady dostępności dokumentacji domagała się Państwowa Inspekcja Sanitarna. – Konieczność umożliwienia inspektorom prowadzącym kontrole w firmie wglądu do orzeczeń potwierdzających stan zdrowia tych osób ułatwia im sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego nad przedsiębiorstwami z branży spożywczej – twierdzi pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej. – Łatwy dostęp do dokumentacji możliwy jest tylko wówczas, gdy przedsiębiorca będzie przechowywał ją w miejscu prowadzenia działalności, gdzie zatrudnia osoby mające styczność z żywnością – dodaje inspektor.