statystyki

Jak zrobić interes prowadząc warzywniak?

26 sierpnia 2009, 13:23 | Aktualizacja: 26.08.2009, 13:38

Do prowadzenia warzywniaka potrzebny jest przede wszystkim lokal o powierzchni 15–20 mkw. i samochód dostawczy. Sklep z warzywami i owocami przyniesie jednak zyski tylko w miejscu o dużym natężeniu ruchu.

– To nie musi być centrum miasta. Najlepszą lokalizacją są osiedla mieszkaniowe – zauważa właściciel sklepu warzywnego Cebo w Dąbrowie Górniczej.

Dobrze, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie nie działa żaden bazar. Jak wynika z najnowszych badań Ipsos, aż 47 proc. sprzedawanych w kraju owoców i warzyw kupowanych jest na bazarkach. W Unii Europejskiej to 33 proc.

Lokal potrzebny na sklep warzywny nie musi być duży. Wystarczy 15–20 mkw. powierzchni sprzedaży. Musi mieć własne zaplecze o wielkości przynajmniej kilku metrów kwadratowych, do przechowywania towaru. W lokalu trzeba też wydzielić pomieszczenie socjalne, w którym znajdzie się toaleta oraz kącik kuchenny.

– Współczesny warzywniak nie może wyglądać jak stragan na bazarze. Klienta przyciągnąć może tylko zadbany, estetycznie urządzony sklep – zauważa Paweł Kosowski, właściciel warzywniaka Jarzynka na warszawskim Mokotowie.

To oznacza, że trzeba liczyć się z inwestycją w jego wyposażenie. Warto zamówić regały przeznaczone specjalnie do ekspozycji owoców i warzyw. Najlepiej prezentują się te w kolorze drewna, w których towar jest przechowywany w plastikowych skrzynkach. Jeśli zależy nam na wyglądzie sklepu, nad regałem warto zainstalować lustro, które będzie odbijało eksponowany w koszach towar. To nadaje także obfitości ekspozycji. Popularne są też regały na konstrukcji metalowej, w których istnieje możliwość łączenia modułów w dowolne ciągi. Za jeden regał o szerokości 1,2 metra i wysokości 2,3 trzeba zapłacić u producenta mebli sklepowych około 1,2–1,7 tys. zł. Wybierając rynek wtórny, kupimy go za połowę ceny. Można też zdecydować się na wykonanie regałów u stolarza. Wówczas również zaoszczędzimy około 20–30 proc.

Na zakup kasy fiskalnej i wagi trzeba zarezerwować około 2–3 tys. zł. Potrzebna będzie także lada sklepowa za około 250–300 zł. W lokalu niezbędna jest klimatyzacja, szczególnie latem. Na klimatyzację trzeba wydać około 2–3 tys. zł.

Właściciel sklepu warzywnego musi posiadać samochód dostawczy. Najlepszy będzie taki o pojemności do 1 tony towaru. Na zakup używanego samochodu trzeba przeznaczyć około 15–20 tys. zł.

Sklep warzywny działający na osiedlu powinien być otwarty minimum do godziny 19.00, aby dać szansę zrobienia zakupów wracającym z pracy później. Powinien też funkcjonować w soboty. Długie godziny otwarcia wiążą się z koniecznością zatrudnienia pracownika. Na ten cel trzeba przeznaczyć około 800–1100 zł miesięcznie. Kolejne 10 tys. zł trzeba przeznaczyć na zakup towaru.

Przed rozpoczęciem działalności trzeba uzyskać zgodę na otwarcie sklepu. To wiąże się ze spełnieniem wielu wymagań i otrzymaniem zezwoleń m.in. od Państwowej Straży Pożarnej czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kolejnym etapem jest złożenie pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich użytkowania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Potem następuje instalacja kasy i jej fiskalizacja.

OTWARCIE SKLEPU WARZYWNO-OWOCOWEGO

Przed uruchomieniem sklepu z artykułami spożywczymi należy:

● opracować aranżację placówki zgodnie z przepisami technicznymi, wodno-kanalizacyjnymi

● zgłosić sklep do Państwowej Straży Pożarnej

● zgłosić sklep do Państwowej Inspekcji Pracy

● złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zatwierdzenie lokalu i wpisanie do rejestru zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej

● podpisać umowy z dostawcami mediów, z firmą wywożącą śmieci, prowadzącą deratyzację i dezynfekcję

● wystąpić o opinię kominiarską dotyczącą wentylacji pomieszczeń

● złożyć pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich użytkowania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży

● dokonać instalacji i fiskalizacji kas, zgłosić kasy w terminie 7 dni do właściwego urzędu skarbowego

● wyposażyć placówki w urządzenia chłodnicze i meble

● zawrzeć umowy na dostawy towaru

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP/forsal.pl
 • Drukuj
 • 4
 • Wyślij

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: warzywniczy z IP: 188.146.210.* (2010-01-14 18:54)

  Artykuł do d..., 10 tyś na towar?? no chyba że ktoś z grubej rury zaczyna, umowy na dostawę towaru?? plajta od razu. Jak sam nie pojedziesz po niego to powodzenia z hurtowniami i dostawcami. 3 rano pobudka i na giełdę zasuwać. Artykuł pisany przez kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o "warzywniakach".

 • 2: Mika z IP: 212.183.140.* (2010-02-05 18:37)

  to pan nie ma zielonego pojecia o warzywniakach.10 tys to kasa na b.duża ilośc towaru, po za tym mądry przedsiebiorca wie,że najlepiej samemu jechac na giełdę, a nie oglądac sie na hurtowników lub dostawcow.radziłabym lepiej czytac cudze artykuły niz wydawac nieprzemyślane komentarze szczeniaku

 • 3: ZAWODOWIEC z IP: 91.201.18.* (2015-02-06 18:02)

  Mika nie masz pojęcia co piszesz. Spróbuj zmieścić toaletę oraz zaplecze na 15 lub 20m2 i towar za 10 tys.POWODZENIA !!!

 • 4: WARZYWNIAK z IP: 83.28.213.* (2015-03-08 21:02)

  WITAM

  Prowadzę warzywniak w Warszawie i powiem na początek tylko tyle że to jest interes zdecydowanie nie dla wszystkich ... :-)

  POZDRAWIAM

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze