Poszło prawdopodobnie o to, że KWB Konin nie chciała wnieść do PWE Gubin koncesji na poszukiwanie złóż węgla, czego oczekiwała Enea. Po ingerencji Skarbu Państwa kopalnia, teraz wystawiona na sprzedaż, kupiła od Enei udziały w PWE Gubin.

– Na ten temat się nie wypowiadamy – mówi Ewa Galantkiewicz, rzecznik KWB Konin.

– Tak, sprzedaliśmy udziały w PWE Gubin, ale powodów nie podamy – dodaje Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Sojuszów inwestycyjnych zawieranych przez polskie grupy energetyczne z firmami spoza branży jest dość dużo. Firmy energetyczne szukają partnerów z finansami, a spółki spoza branży, jak KGHM i PGNiG, nowych sektorów działalności. Niektóre pomysły padły jeszcze wcześniej niż alians Enei z KWB Konin – i także po cichu. W 2007 roku Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny z KGHM w sprawie uruchomienia kopalni węgla brunatnego i dużej elektrowni. Po tym projekcie nie ma już śladu. Tauron i KGHM współpracy jednak nie przerwały. Wiosną 2009 roku podpisały list intencyjny o współpracy przy budowie węglowego bloku energetycznego na terenie PKE Elektrownia Blachownia.

– Czekamy na ostateczną decyzję partnera – mówi Paweł Gniadek, rzecznik Taurona.

Energa deklaruje, że wszystko jest na najlepszej drodze w przypadku inwestycji planowanych wspólnie z ESB International i Marubeni Cooperation. W tym drugim sojuszu chodzi o budowę elektrowni w Ostrołęce. Podobno jest więcej niż jeden zainteresowany współpracą z Energą.

– Nie wiadomo, czy tym projektom nie zaszkodzi planowana prywatyzacja Energi, która ma być sprzedana inwestorowi branżowemu. Niektórzy nabywcy pewnie byliby zainteresowani kontynuacją projektów, a inni nie – ocenia przedstawiciel branży energetycznej.