"Pilnowaliśmy, aby strategia 2020 nie stała się alternatywą dla polityki spójności, tylko wręcz przeciwnie, aby politykę spójności UE uznała za jeden z kluczowych instrumentów do skutecznej realizacji nowej strategii. (...)To udało się uzyskać i potwierdzić" - powiedział Tusk w drugim dniu szczytu w Brukseli.

Premier podkreślił, że Polska na "bardzo dużą skalę" korzysta ze środków przeznaczanych na politykę spójności. Przypomniał, że jeszcze kilka tygodni temu toczył się spór w kuluarach instytucji europejskich, na ile strategia Europa 2020 będzie korektą, jeśli chodzi o główne gospodarcze polityki europejskie, w tym polityki spójności czy polityki rolnej.

Nawet jeśli obawy niektórych były trochę na wyrost - powiedział Tusk - to i tak "spowodowały mobilizację, której celem było utrzymanie pewności, że te polityki będą nadal aktualne i że (...) będą traktowane jako bardzo dobre instrumenty do realizacji głównych celów nowej strategii". Tusk podkreślił, że elementem polityki spójności są bardzo ważne dla Polski inwestycje infrastrukturalne, w autostrady czy szerokopasmowy internet.