gPo rewelacjach o tym, że Google będzie sprawdzać Internet o prędkości 1 Gb/s w Ameryce Telefonia Dialog rozpoczyna podobny projekt w Polsce. Od początku roku szkolnego klienci operatora w Wrocławiu, Łodzi, Bielsku-Białej, Legnicy, Lubinie, Aleksandrowie Łódzkim i Zielonej Górze, którzy mają dostęp do linii światłowodowej, będą mogli testować połączenie o prędkości 1 Gb/s. – Jest to nasz autorski pomysł i nie wzorowaliśmy się na nikim choć nie ukrywam, że zainspirowała mnie Korea Południowa. Tam superszybki Internet ma być dostępny dla wszystkich użytkowników już za dwa lata. Spytałem siebie, dlaczego nie spróbować tego w Polsce – powiedział forsalowi.pl wiceprezes Dialogu Robert Banasiak. W promocji, a zarazem programie badawczym, wezmą udział abonenci, którzy podpiszą roczną umowę na dostęp do Internetu o prędkości 1 Mb/s za 59 zł miesięcznie.

>>> Polecamy: Tani internet mobilny: Czy operatorzy będą nadal obniżać abonament?

W projekcie superszybkiego Internetu już niedługo będą uczestniczyć inne miasta, a obecne wybrane zostały nieprzypadkowo. – Chcieliśmy sprawdzić jak przyjmie się to rozwiązanie w miastach różnej wielkości, by zbadać czy potrzeby zależą od miejsca zamieszkania. Dzięki temu badaniu chcemy zbudować profil klienta w poszczególnych miastach – tłumaczy Banasiak. Na razie nie wiadomo, do czego miałoby służyć tak szybkie połączenie, a władze Dialogu same są tego ciekawe. Wiceprezes nieśmiało przyznaje, że mogłoby posłużyć do odbierania telewizji HD w Internecie, dostępnej w ofercie jego spółki, ale podkreśla, że to tylko luźne przemyślenia.

Do tej pory w Europie nie ma równie szybkiego połączenia. Połączenia szerokopasmowe (z ang. broadband) coraz powszechniej stosowane są w Europie, jednak dotychczas średnia prędkość wynosiła kilkanaście Mb/s, a maksymalne prędkości dochodziły do ok. kilkuset Mb/s. Obecnie krajem z najszybszym dostępem do Internetu jest Korea Południowa, a władze do 2012 r. zamierzają podłączyć wszystkich internautów do sieci z prędkością 1 Gb/s. Na początku tego roku Google ogłosił plany uruchomienie podobnych połączeń w wybranych amerykańskich miastach. Pod względem średniej prędkości dostępu do Internetu Polska znajduje się obecnie w szóstej dziesiątce na świecie za Albanią, Mongolią i Azerbejdżanem.

Reklama

>>> Czytaj też: Polska może być drugą Japonią w dostępie do mobilnego internetu