Według ostatniego raportu z 30 listopada 2010 roku amerykańskiej komisji nadzoru nad rynkiem terminowym - Commodity Futures Trading Commission, wzrosła aktywność na rynku kontraktów terminowych i opcji notowanych na Comex (oddział New York Mercantile Exchange, „NYMEX”). Raport dotyczył okresu od 24 do 30 listopada - wówczas notowania lutowych kontraktów na złoto zwyżkowały o 11 USD a na srebro o 0,61 USD.

Wzrosty cen złota i srebra zachęciły instytucje finansowe do zwiększania liczby spekulacyjnych długich pozycji netto. Długie pozycje przeważają również na kontach zarządzanych. Zapasy złota zgromadzone przez fundusze notowane na giełdach (ETF) przekroczyły poziom 2.150 ton.

Utrzymują się obawy o rozwój sytuacji w krajach europejskich. Z kolei, z niedzielnej wypowiedzi szefa Fed w sprawie dodatkowego pakietu pomocy wynika, że Stany Zjednoczone mogą dokonać kolejnego dodruku pieniądza, zatem wzrasta ryzyko inflacji, a ta sprzyja wzrostom cen złota i srebra. Oczekiwania inflacyjne wynikają również ze wzrostu cen surowców, w szczególności miedzi i ropy naftowej. Wskaźnik cen rynku towarowego Thomson Reuters/Jefferies CRB Index wzrósł w tym miesiącu o 2,5 proc. Dziś rano spadły notowania indeksu dolara amerykańskiego. Wzrosły natomiast ceny metali szlachetnych. Cena złota pobiła kolejny rekord na poziomie 1430,60 dolarów za uncję. Srebro skoczyło na moment do 30,66 USD.