Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od dwóch lat. To reakcja na spekulacje rynkowe, że zacieśnianie polityki monetarnej w Chinach nie spowoduje jednak przyhamowania wzrostu gospodarczego - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 28 centów, czyli 0,3 proc., do 91,79 USD.

To najwyższa cena surowca od 7 października 2008 r.

"Stopniowa normalizacja polityki monetarnej w Chinach powinna pomóc w utrzymaniu przez gospodarkę wzrostu i popytu na surowce" - ocenia Brian Jackson, starszy strateg RBC Capital Markets.

"Na rynkach wschodzących w Azji wzrost gospodarczy jest na solidnym poziomie i dobrze wygląda eksport" - dodaje. W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o 4 proc. W piątek, 24 grudnia, nie było w Nowym Jorku handlu na parkiecie.

W 2009 r. surowiec na NYMEX zdrożał o 78 proc.

Ceny miedzi na najwyższym poziomie w historii

Ceny miedzi na giełdzie metali w Nowym Jorku wzrosły w poniedziałek do rekordowego poziomu po podwyżce w Chinach stóp procentowych, po raz drugi w tym roku - podają maklerzy. W Londynie w poniedziałek i we wtorek giełda nie pracuje.

Kontrakty na Comex w Nowym Jorku na miedź rosną teraz o 0,9 proc. do 4,2985 USD za funt, najwyższego poziomu w historii.

Wcześniej kontrakt ten zniżkował o 1,3 proc.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na marzec zwyżkuje podczas tej sesji o 0,5 proc. do 69.270 juanów za tonę (10.453 USD).

"Po dwóch podwyżkach stóp procentowych i trzech podwyżkach stopy rezerw obowiązkowych dla banków w ciągu ostatnich 2 miesięcy, przez najbliższe tygodnie możemy mieć przerwę w zacieśnianiu polityki monetarnej w Chinach" - ocenia Zeng Chao, analityk Everbright Futures Co.