STYCZEŃ

UOKiK nałożył na Polską Telefonię Cyfrową ponad 8,7 mln zł kary za wprowadzanie klientów w błąd w reklamach. Za podobne praktyki zostały ukarane też firmy Aster i Vobis.

LUTY

Właściciele Radia ZET i komunikatora internetowego Gadu-Gadu mogą wspólnie utworzyć firmę. Taką decyzję podjął UOKiK.

MARZEC

KE rozpoczęła konsultacje nt. przyszłości tzw. usługi powszechnej (chodzi o pakiet usług, które muszą być dostępne dla wszystkich użytkowników). Prezes UKE Anna Streżyńska poinformowała, że dopiero w 2013 roku Polska powinna zdecydować, czy internet szerokopasmowy powinien być usługą powszechną.

KWIECIEŃ

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ma ona ułatwić rozwój internetu szerokopasmowego oraz przyspieszyć wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Dzięki niemu e-podpisy mają stać się bardziej popularne zarówno w administracji publicznej, jak i w firmach.

MAJ

54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce było w 2009 r. nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - to wyniki badania, które corocznie realizuje firma Bussines Software Alliance (BSA).

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wspieraniu rozwoju internetu.

CZERWIEC

Rząd przyjął plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce, zgodnie z którym pierwszy i trzeci multipleks został przeznaczony na programy TVP, a drugi - dla Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył 2,5 mln zł kary na Polkomtel za niedostarczenie danych dotyczących kosztów finansowych spółki.

Kilkuset związkowców z Grupy TP protestowało przed siedzibą firmy w Warszawie w obronie miejsc pracy.

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce. Dotyczy ono decyzji UKE ustalającej wysokość opłat za hurtowe usługi szerokopasmowe TP. Zdaniem Komisji, UKE mógł nie dopełnić obowiązku konsultacji krajowych w sprawie opłat, co nakazują przepisy UE.

LIPIEC

CenterNet poinformował, że zerwał umowę z Fundacją Lux Veritatis. Podobnie postąpiła Fundacja. Firma telekomunikacyjna, na podstawie umowy z Fundacją z czerwca 2009 roku, była operatorem sieci telefonii komórkowej wRodzinie.

Od 1 lipca opłata za minutę połączenia w roamingu na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,39 euro. Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusiła KE.

TP wystąpiła z wnioskiem do UKE o przyznanie jej ok. 236,17 mln dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej w 2009 r.

WRZESIEŃ

Google uruchomiło w Polsce usługę, która umożliwia użytkownikom niektórych telefonów komórkowych wyszukiwanie informacji w internecie za pomocą słów, wypowiadanych w języku polskim.

Duńska spółka DPTG, która nie otrzymała ok.1,57 mld zł odszkodowania od TP, zdecydowała o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w Polsce.

UOKiK wszczął postępowanie ws. telewizji mobilnej. Sprawdzi, czy czterech największych operatorów telefonii komórkowej - Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 - nie zawarło porozumienia ograniczającego konkurencję.

Ruszyła naziemna telewizja cyfrowa. Mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania oraz okolic tych miejscowości mogą oglądać program stacji Polsat, TVN, TV Puls i TV4.

PAŹDZIERNIK

TP i TVN podpisały dziesięcioletnią umowę o współpracy. Dotyczy wzajemnego oferowania produktów i usług oraz współtworzenia nowych ofert.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmniejszył karę dla TP z 5 mln zł do 50 tys. zł. Karę nałożył UKE za nieudzielenie prawdziwych informacji związanych z analizą rynku dzierżawy łączy.

TVP ruszyła z naziemną telewizją cyfrową. Kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia można oglądać w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

KE wezwała Polskę do przestrzegania przepisów unijnych, dotyczących ustalania cen hurtowych na rynku telekomunikacyjnym. Chodzi o stawki, które operatorzy płacą TP za korzystanie z jej sieci.

LISTOPAD

Cyfrowy Polsat poinformował, że podpisał umowę kupna 100 proc. akcji Telewizji Polsat za 3,75 mld zł.

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał ok. 2 mln zł kary dla Tele2, którą na spółkę nałożył UOKiK, m.in za pobieraniu opłaty z tytułu rezygnacji przez konsumentów z abonamentu.

Operator telekomunikacyjny Mobyland zaprezentował pierwszy w Polsce modem do korzystania z sieci szybkiego internetu, tzw. LTE. Pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością do 73 Mb/s i wysyłanie z maksymalną prędkością do 25 Mb/s.

GRUDZIEŃ

Firma UPC Polska, która oferuje telewizję, internet i usługi telekomunikacyjne, kupuje operatora telewizji kablowej i usług telekomunikacyjnych Aster. Wartość transakcji to 2,4 mld zł.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał memorandum o współpracy w dziedzinie telekomunikacji z rosyjskim ministrem telekomunikacji i komunikacji masowej Igorem Szczegolewem.

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w PTC. Vivendi dostanie 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a DT będzie uznany za jedynego właściciela PTC.

Weszła w życie nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, dzięki której umowy zawierane przez UKE z operatorami telekomunikacyjnymi mają moc prawną.