Francuski zakaz stosowania wody do rozłupywania skał może poważnie wpłynąć na rewolucję w energetyce Unii. Ponieważ coraz trudniej jest wydobywać ropę, światowy przemysł energetyczny coraz częściej szuka alternatywnych źródeł energii takich jak pokłady gazu łupkowego.

W ostatnim raporcie US Energy Information Administration przeanalizowano 48 basenów z gazem łupkowym w 32 krajach. Oszacowano, że w Europie znajduje się 624 000 mld stóp sześciennych z gazem łupkowym w porównaniu do 862 000 mld stóp sześciennych w Stanach. Według badania europejskiego centrum bezpieczeństwa zasobów energii zasoby te mogą zaspokoić zapotrzebowanie Europy na gaz na następne 60 lat.

>>> Czytaj też: Europejski gaz łupkowy zmniejszy zależność od Rosji i Bliskiego Wschodu

Obecnie toczy się debata na temat szkodliwego wpływu gazu łupkowego w Polsce na środowisko naturalne. Propagatorzy, podnoszą argumenty, że wydobycie gazu łupkowego jest lepszą alternatywą niż produkcja energii przy użyciu węgla, ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla. Przeciwnicy mówią o skażeniu wody chemikaliami stosowanymi wraz z wodą do łamania skał. Ostrzegają też, że nie wiemy wystarczająco dużo o możliwym wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko.

Reklama

Ten pogląd potwierdzają ostatnie odkrycia naukowców na uniwersytecie Duke w Północnej Karolinie. Zauważono, że w wodzie ze studni znajdujących się na obszarach, gdzie wydobywa się gaz łupkowy, jest średnio o 17 razy więcej gazu niż w studniach z pozostałych obszarów. Większość ekologów jest też przeciwna. Uważają oni, że wydobycie gazu łupkowego zwiększy problem efektu cieplarnianego i tym samym przyczyni się do dalszych zmian klimatycznych na naszej planecie.

Obawy o środowisko naturalne to nie jedyny problem - kolejnym jest przydział praw własności. W Stanach właściciel ziemi ma także prawa do podglebia. W Europie natomiast właścicielem podglebia jest państwo, które może otrzymywać dochody z eksploatacji górniczej. Mimo to, potencjał krajów europejskich w zakresie wydobycia alternatywnych źródeł energii przyciągnął już największych graczy na rynku energetycznym. Exxon Mobil oraz Chevron już planują wydobycie. Chevronn wierci pierwszą studnię w Polsce, gdzie trzyma w leasingu 400 tys. hektarów, 1 m akrów a Exxon Mobile już skończył wiercenie szóstego ujęcia gazu łupkowego w północno-zachodnich Niemczech od 2008 roku. Decyzja Francji będzie bacznie obserwowana przez inne rządy w Unii. Mówi się jednak, że decyzja Francji w dużej mierze była podyktowana planami inwestycji w energię atomową.

ikona lupy />
Szyb wiertniczy do wydobywania gazu w Karnes County w Teksasie / Bloomberg / Eddie Seal