Rzecznik firmy, Zbigniew Madej, odmówił we wtorek informacji na temat wielkości podwyżki. "Nowe ceny będą obowiązywać od 1 października i wtedy zostaną opublikowane" - powiedział rzecznik, argumentując, że obecnie podanie skali podwyżki byłoby przedwczesne.

Madej nie skomentował informacji portalu gospodarczego wnp.pl, który - powołując się na informacje od podmiotów sprzedających węgiel z Kompanii Węglowej - oszacował skalę podwyżki cen miałów energetycznych na ponad 15 proc.

Madej wyjaśnił, że "podwyżka cen miałów energetycznych () dostosowuje je do poziomu cen na rynku europejskim". Nie dotyczy ona odbiorców, którzy cenę węgla mają zagwarantowaną w umowach.

"Podwyżka obejmie nowe transakcje oraz tych klientów, którzy w umowach nie mają ceny gwarantowanej. Ilość objętego nią węgla jest relatywnie niewielka ze względu na znaczny stopień pokrycia produkcji Kompanii dotychczas zawartymi umowami" - poinformował rzecznik. Nie sprecyzował, jaka ilość węgla będzie sprzedana po wyższych cenach.

Jego zdaniem, zmiana ceny kupowanego w większości przez odbiorców indywidualnych ekomiału "Rokita", nie będzie podwyżką, ale zakończeniem promocji na ten produkt. Również w tym przypadku rzecznik odmówił odpowiedzi na pytanie, o ile wzrośnie cena tego miału. "Jego ceny wrócą do poziomu sprzed promocji" - powiedział rzecznik.

Miały energetyczne to przeważająca cześć sięgającej ok. 40 mln ton rocznie sprzedaży Kompanii Węglowej. Przedstawiciele firmy podkreślają jednak, że większość objęta jest umowami z klientami, gdzie ceny są gwarantowane. Więcej zapłacą ci, którzy nie mają umów ani gwarantowanych cen, a także ci, którzy zechcą kupić więcej węgla, niż określono to w umowach.

Madej nie odniósł się do pytania, czy w tym sezonie grzewczym planowana jest także podwyżka innych rodzajów węgla - tzw. sortymentów grubych i średnich.