Ideą Konsorcjum jest m.in. wspólna promocja, przyciąganie inwestorów i współpraca przy pozyskiwaniu pieniędzy na przedsięwzięcia związane z bio- i nanotechnologią. Udziałem w konsorcjum zainteresowane są również regiony z Czech, Ukrainy, Rosji i Litwy.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień uważa, że powstanie konsorcjum stwarza szansę na przyspieszenie rozwoju regionów, pozwoli wymieniać się doświadczeniami i być bardziej konkurencyjnymi na świecie. Będzie można wspólnie inicjować i wspierać projekty w zakresie biotechnologii i wzajemnie wspierać inicjatywy edukacyjne tym zakresie.

W Łodzi trzy uczelnie: Uniwersytet Łódzki, Politechnika oraz Uniwersytet Medyczny, prowadzą kierunki związane z biotechnologią.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra. Biotechnologia to dyscyplina nauk technicznych, wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową.

Reklama

Do podpisania listu doszło w trakcie trwania IV Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2011. W forum uczestniczy ok. 700 osób - naukowców, przedstawicieli małych i dużych przedsiębiorstw, instytutów i uczelni. Po raz pierwszy dużą grupę uczestników stanowią studenci, którzy rozmawiać mają na temat rynku pracy w Łodzi, zastanawiać się, co zrobić, by młodzi ludzie zostali w Łodzi.