"Bazowym scenariuszem jest przeprowadzenie IPO na giełdzie w Warszawie. Czynniki zewnętrzne będą miały wpływ na decyzję akcjonariuszy o debiucie, ale rozważamy także możliwości dokapitalizowania spółki w inny sposób"- powiedział prezes Banku Pocztowego Tomasz Bogus. Dodał, że bank poszukuje inwestorów finansowych wśród instytucji krajowych i międzynarodowych. "Analizy dotyczące sposobów dokapitalizowania banku prowadzi także Poczta Polska - nasz główny akcjonariusz" - zaznaczył.

We wrześniu ub. roku Bank Pocztowy zawiesił w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego ze względu na załamanie się koniunktury na rynkach kapitałowych i niepewną sytuację makroekonomiczną w Europie. Prezes Poczty Polskiej i przewodniczący rady nadzorczej Jerzy Jóźkowiak poinformował, że do połowy tego roku główny akcjonariusz zdecyduje o sposobie i kwocie dokapitalizowania Banku Pocztowego.

"Wariant IPO jest bezdyskusyjny, ale przygotowujemy również inne warianty. Najpóźniej do połowy roku takie decyzje zapadną" - powiedział Jóźkowiak.

Podkreślił, że Poczta Polska realizuje obecnie program restrukturyzacyjny, który zakłada m.in. utworzenie struktury holdingowej, z wydzielonym pionem usług bankowo-ubezpieczeniowych, którego trzon stanowiłby Bank Pocztowy. Bank i PP mają uzyskiwać efekty synergii dzięki nowemu podejściu do sprzedaży usług.

Reklama

"Poczta Polska potrzebuje silnego i dużego Banku Pocztowego, bo skala restrukturyzacji tej firmy jest ogromna. W ciągu 5 lat wydamy na koszty restrukturyzacji prawie 900 mln zł bez wsparcia z zewnątrz, więc musimy generować zyski i stawiać na te działy które są rentowne. Poczta Polska ma największą w Polsce sieć sprzedaży usług bankowo ubezpieczeniowych i nie wykorzystuje tego potencjału"- powiedział Jóźkowiak.

Strategia Banku Pocztowego na lata 2012-2015 zakłada realizację partnerstwa strategicznego z Pocztą Polską, zwiększenie poziomu kapitałów oraz zwiększenie liczby klientów detalicznych i mikrofirm do 3 mln na koniec 2015 r. (wobec 1,06 mln klientów na koniec 2011 r.) Część pracowników Poczty Polskiej, po procesie szkoleń, jeszcze w tym roku rozpocznie sprzedaż produktów bankowych. Poczta Polska posiada 75% minus jedna akcja udziałów w Banku Pocztowym, a drugim akcjonariuszem posiadającym 25% plus jedna akcja jest PKO Bank Polski.