„Nasza podstawowa prognoza przewiduje, że światowe ceny towarów spożywczych odnotują w tym roku spadek, zmniejszając presję na detaliczne ceny żywności” – napisała firma doradztwa gospodarczego Oxford Economics w niedawnej notatce cytowanej przez CNBC.

Według Oxford Economics kluczową siłą napędową spadku cen towarów spożywczych jest wysoka podaż wielu ważnych upraw, a zwłaszcza pszenicy i kukurydzy. Znakomite zbiory obu tych podstawowych upraw doprowadziły do stałego spadku cen.

CNBC podał, że według danych FactSet, od początku roku kontrakty terminowe na pszenicę spadły o prawie 10 proc., podczas gdy kontrakty terminowe na kukurydzę straciły w tym samym okresie około 6 proc.

Reklama

Nadpodaż zbóż pszenicy i kukurydzy

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w 2022 r. ceny zbóż gwałtownie wzrosły, co zachęciło rolników do zwiększenia produkcji zbóż pszenicy i kukurydzy.

Według analiz Oxfordu światowe zbiory kukurydzy w roku gospodarczym kończącym się w sierpniu tego roku prawdopodobnie osiągną rekordowy poziom. Z raportu Oxfordu wynika, że zbiory pszenicy również będą wysokie, choć nieco niższe od rekordowego poziomu w roku gospodarczym 2022–2023.

Pomimo upadku inicjatywy Black Sea Grain w lipcu ubiegłego roku, ukraiński eksport produktów rolnych radzi sobie całkiem dobrze, napisała główna ekonomistka Oxford Economics Kiran Ahmed. Dodała też, że rosyjski eksport pszenicy również zalewa rynki międzynarodowe, utrzymując niskie ceny.

W przeciwieństwie do spadku cen pszenicy i kukurydzy, kontrakty terminowe na ryż surowy podrożały od początku roku o ponad 8 proc. Jednym z powodów wzrostu cen ryżu są utrudnione globalne dostawy spowodowane ograniczeniami eksportowymi nałożonymi przez Indie, które odpowiadają za około 40 proc. światowej produkcji ryżu.

Niesprzyjające warunki pogodowe podniosą ceny

Według Banku Światowego w 2023 roku światowe ceny żywności odnotowały spadek o 9 proc. Światowy indeks cen Agencji ds. Żywności ONZ także spadał, osiągając w lutym najniższy poziom od trzech lat, po czym w marcu odnotował lekkie odbicie, spowodowane podwyżkami cen przetworów mlecznych, mięsa i olejów roślinnych.

Kiran Ahmed spodziewa się, że ceny żywności spadną w tym roku o dalsze 5,6 proc. Natomiast w przyszłym roku ekonomistka Oxford Economics przewiduje wzrost cen w ujęciu rocznym.

Oxford Economics ostrzega, że zła pogoda podważa zaufanie przedsiębiorstw rolnych i perspektywy upraw. Jeśli złe warunki pogodowe będą się utrzymywać, perspektywy zbiorów w innych kluczowych regionach upraw mogą się pogorszyć, a to będzie miało wpływ na wzrost cen.