Dwie największe chińskie firmy produkujące sprzęt telekomunikacyjny – Huawei i ZTE – stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i należy im zakazać dokonywania przejęć i zakupu aktywów na amerykańskim rynku – uznała w ogłoszonym wczoraj raporcie komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Raport jest wynikiem 11-miesięcznego dochodzenia w sprawie powiązań obu firm z chińskim rządem oraz armią. – Chiny mają środki, sposobność i motywy, by wykorzystywać spółki telekomunikacyjne do wrogich celów. Z analizy tajnych i publicznie dostępnych informacji wynika, że Huawei i ZTE nie mogą być uważane za wolne od wpływów obcego państwa, a tym samym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i naszych systemów – napisano w dokumencie.

Huawei jest pod względem przychodów drugim największym na świecie – po szwedzkim Ericssonie – producentem systemów telekomunikacyjnych, routerów, modemów, zaś ZTE jest na piątym miejscu.

W sektorze telefonów komórkowych i smartfonów ZTE jest czwarte, a Huawei szóste na świecie. Firmę Huawei założył w 1987 r. Ren Zhengfei, były oficer Chińskiej Armii Ludowo- Wyzwoleńczej. W miarę jak przedsiębiorstwo się rozrastało i stawało się globalnym graczem, wielokrotnie pojawiały się obawy o jego powiązania z chińską armią. Firma zaprzecza jednak, jakoby pomagała zbierać chińskim władzom dane na temat innych państw i zagranicznych koncernów. Podobne wątpliwości dotyczyły także ZTE, które zostało utworzone w 1985 r. przez kilka firm związanych z ministerstwem aeronautyki.

Reklama

W zeszłym roku ze względów bezpieczeństwa amerykańskie władze zablokowały przejęcie przez Huawei firmy komputerowej 3Leaf Systems. Ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pochodzi około 4 proc. przychodów Huawei, które w zeszłym roku wyniosły 32 mld dol. Z kolei ZTE w USA zdobywa 2 – 3 proc. swoich przychodów. W przypadkach obu firm większość dochodów przynosi sprzedaż telefonów komórkowych poprzez amerykańskie sieci Verizon, Sprint czy T-Mobile USA. Najgorszym scenariuszem dla obu firm byłoby, gdyby w efekcie raportu na podobne dochodzenie zdecydowała się Unia Europejska. Z rynku europejskiego pochodzi 13 proc. przychodów Huawei.

Jeszcze przed opublikowaniem raportu chińskie władze odrzuciły zawarte w nim wnioski jako politycznie motywowane. Ogłoszony on został na niespełna miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Obaj kandydaci – Barack Obama i Mitt Romney – zapowiadają zwiększenie nacisków na Pekin w kwestiach gospodarczych, jak zaniżanie kursu juana, subsydiowanie swoich firm czy szpiegostwo przemysłowe.

Na początku października Obama zablokował umowę, na mocy której chińska firma Ralls Corp. miała wybudować cztery farmy wiatrowe w pobliżu bazy marynarki w Oregonie. To pierwszy od 22 lat przypadek zablokowania zagranicznej inwestycji w Stanach Zjednoczonych.