Według wskaźnika niestabilności finansowej Genworth Index polscy konsumenci z niepokojem patrzą w przyszłość. Znaleźliśmy się w grupie najmniej stabilnych finansowo państw.

Indeks przedstawia obraz ogólnej sytuacji gospodarstw domowych w poszczególnych krajach. Tegoroczna edycja badania objęła 20 państw.

Wartości indeksu, oparte na odpowiedziach gospodarstw domowych, mogą wahać się od 0 do 100 punktów. Im niższa wartość indeksu, tym większa jest niestabilność finansowa danego państwa, im wyższa – tym bezpieczeństwo finansowe większe.

Najbardziej pewnym siebie krajem spośród wszystkich państw ujętych w badaniu okazały się Chiny – wartość Indeksu Genworth dla Państwa Środka wyniosła 78 pkt. Na podium znajdują się jeszcze Norwegia (71 pkt.) i Szwecja (67 pkt.). Najgorszy wynik odnotowała Grecja – w przyjętej skali zdobyła jedynie 1 pkt. Nieco lepiej jest w Portugalii (6 pkt.), we Włoszech (11 pkt.) i w Polsce (13 pkt.).

Jedynymi państwami, w których odnotowano poprawę od 2010 roku są Meksyk i Szwecja. Najgłębszy spadek odnotowała Hiszpania – z 34 pkt. w roku 2010 do 17 obecnie. Spadki o więcej niż 10 pkt. odnotowały również Dania, Grecja, Włochy i Portugalia.

Reklama

Jak widać, chociaż Polska była jedynym europejskim krajem, który w czasie kryzysu uniknął recesji i na tle innych państw znajduje się we względnie dobrej sytuacji gospodarczej, Polacy pozostają pesymistami – biorąc pod uwagę kryterium Indeksu Genworth najbliżej nam do państw najciężej dotkniętych kryzysem zadłużenia. Przed nami są takie kraje jak Hiszpania czy Irlandia, których gospodarki borykały się z dużymi problemami. Poziom niestabilności finansowej w Polsce jest dwa razy wyższy niż w Niemczech czy Francji, a kraje nordyckie osiągnęły wynik ponad czterokrotnie wyższy.

Jedno na sto gospodarstw domowych bezpieczne finansowo

W oparciu o udzielone odpowiedzi gospodarstwa domowe podzielono na cztery kategorie. „Stabilni finansowo” rzadko doświadczają problemów finansowych – oczekują ponadto, że w przyszłości ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie. „Ostrożni” nigdy lub rzadko doświadczają problemów, jednak oczekują, że w przyszłości ich sytuacja nie zmieni się, bądź ulegnie pogorszeniu. „Zmagający się z problemami” względnie często doświadczają problemów finansowych. Oczekują jednocześnie, że ich sytuacja w przyszłości będzie lepsza. „Niestabilni finansowo” często lub stale doświadczają problemów finansowych i sądzą, że ich sytuacja nie ulegnie poprawie.

Zaledwie 1 proc. polskich gospodarstw domowych czuje się obecnie bezpiecznie finansowo – jest to wynik o 5 proc. słabszy niż w 2008 roku, kiedy Polska po raz pierwszy została uwzględniona w rankingu. Tak mało gospodarstw domowych pewnych swojej pozycji finansowej jest tylko w Grecji, we Włoszech i w Portugalii.

Większość gospodarstw domowych w naszym kraju sklasyfikowano jako niestabilne (45 proc.) lub ostrożne (48 proc.). Wynika z tego, że zaledwie 7 proc. gospodarstw domowych w Polsce z optymizmem patrzy w przyszłość. Aż 93 proc. sądzi, że ich sytuacja finansowa pogorszy się bądź nie ulegnie zmianie.

Największą troską koszty utrzymania

Badanie wyjaśnia również, co kieruje odczuciami konsumentów w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Respondenci musieli wymienić trzy najważniejsze obawy dotyczące bezpieczeństwa finansowego, takie jak dochód, bezpieczeństwo zatrudnienia czy poziom oszczędności.

Jedną z trzech głównych obaw dla europejskich gospodarstw domowych są koszty utrzymania. Niemal trzy czwarte respondentów w Grecji i Portugalii wskazało je jako jedną z najważniejszych obaw. Jako najpoważniejsze zagrożenie dominują one także we Francji (71 proc.), Niemczech (65 proc.) i we Włoszech (61 proc.).

W większości państw europejskich do najważniejszych zagrożeń zaliczane są także bezpieczeństwo pracy i poziom wynagrodzeń. Także w Polsce gospodarstwa domowe wskazywały te trzy czynniki jako najgroźniejsze dla ich sytuacji ekonomicznej. O koszty utrzymania martwi się 53 proc. respondentów, o poziom dochodu z pracy 39 proc., zaś na bezpieczeństwo zatrudnienia wskazuje 34 proc. gospodarstw domowych. Takie odpowiedzi może tłumaczyć spadek realnych płac, a także rosnące bezrobocie.

O badaniu

Badanie przeprowadzone zostało przez Ipsos MORI's Global Omnibus w 20 państwach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji w okresie pomiędzy październikiem i grudniem 2012 roku. Pytania zadawano wyselekcjonowanym grupom, w skład których wchodziło do 1 000 dorosłych osób w każdym kraju. Uzyskane wyniki są ważone jako reprezentatywne dla populacji w każdym państwie.

ikona lupy />
Najważniejsze obawy finansowe konsumentów w Chinach / Media
ikona lupy />
Największe obawy finansowe konsumentów w Europie / Media
ikona lupy />
Największe obawy finansowe konsumentów w krajach nordyckich / Media
ikona lupy />
Trzy najważniejsze obawy finansowe konsumentów w Polsce / Media
ikona lupy />
Wartośc Indeksu Genworth za 2012 r. wg państw / Media
ikona lupy />
Wartość Indeksu Genworth dla Polski / Media