Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Warszawie. Minister skarbu podkreśla, że zakład w Kraśniku to przykład skutecznej pomocy publicznej. Włodzimierz Karpiński przypomina, że kilka lat temu fabryka miała poważne problemy w związku z kryzysem w branży motoryzacyjnej. Jednak pomoc publiczna i plan restrukturyzacyjny postawiły zakład na nogi - dodaje minister skarbu.

Prezes Agencji Restrukturyzacji Przemysłu Wojciech Dąbrowski nie chce mówić o szczegółach inwestycji, ani czy Chińczycy zwiększą zatrudnienie. Odpiera jednak zarzuty, że mieszkańcy regionu, w którym znajduje się fabryka nie skorzystają na jego sąsiedztwie. Jego zdaniem obecność rentownego zakładu pozytywnie wpływa na poziom życia w miejscowości.

W Fabryce Łożysk Tocznych Kraśnik SA pracuje około 1800 osób.

>>> Czytaj też: Polskie firmy w Chinach: szlak do Państwa Środka wiedzie przez targi i konferencje

Reklama

Tri-Ring Group Corporation to duże państwowe przedsiębiorstwo z prowincji Hubei nadzorowane przez instytucję o nazwie SASAC (State-owned Assets Supervision and Administration Commission). Aktywa korporacji, która działa w branży motoryzacyjnej oraz maszynowej, wynoszą 15 mld juanów, czyli niecałe 8 mld złotych.

Chińskie firmy mają gigantyczne wsparcie

Tri-Ring jest strategicznym klientem Bank of China, jednym z największych banków świata pod względem kapitalizacji. W czerwcu 2012 roku Bank of China otworzył oddział w Polsce i był pierwszym chińskim bankiem na naszym rynku. Celem banku jest finansowanie chińskich przedsiębiorstw w Polsce, polskich firm wchodzących na rynek chiński, współpraca z największymi polskimi przedsiębiorstwami, jak również firmami z sektora MSP w zakresie finansowania handlu.

Jak powiedział portalowi forsal.pl Bartosz Komasa z polskiego oddziału Bank of China, Agencja Rozwoju Przemysłu posiada w wiele interesujących aktywów, którymi interesują się chińskie firmy, a Bank of China obserwuje i analizuje najbardziej interesujące projekty, w które mogłyby zainwestować chińskie podmioty. Dodał, że BoCh prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma chińskimi podmiotami planującymi inwestycje w Polsce i w najbliższych miesiącach usłyszymy o kilku nowych projektach inwestycyjnych chińskich firm.

>>> Polecamy: Poradnik dla zagranicznego przedsiębiorcy: jak założyć firmę w Chinach?