Kiedy dokonujemy transakcji spot na rynku walutowym, kupujemy jedną walutę i sprzedajemy drugą po takiej cenie, jaką w danym momencie oferuje rynek. Jeśli waluta, którą kupiliśmy, zyska na wartości w stosunku do tej, którą sprzedaliśmy, wówczas zyskujemy pieniądze; i odwrotnie, jeśli jej wartość spadnie, pieniądze tracimy.

Natomiast opcja dotyczy dokonania transakcji na danej parze walutowej w przyszłości i to tylko wówczas, gdy jej cena jest dla nas korzystna. Inaczej mówiąc jest to możliwość zawarcia transakcji na danej parze walutowej w przyszłości po pewnej cenie, ale nie jest to zobowiązanie, by tak zrobić. Wykorzystanie możliwości zawarcia transakcji nazywamy wykonaniem opcji.

Na przykład opcja kupna oznacza prawo do zakupu pary walutowej w określonym terminie w przyszłości (określanym jako wygaśnięcie opcji) po pewnej cenie, nazywanej ceną wykonania opcji. Aby zilustrować ten przykład przypuśćmy, że kurs EUR/USD znajduje się dzisiaj na poziomie 1,3500, a my chcielibyśmy kupić tę parę po tej cenie, jeśli jej kurs w ciągu najbliższego tygodnia wzrośnie. Możemy więc kupić opcję kupna z ceną wykonania 1,3500, wygasającą za tydzień. Jeśli za tydzień kurs EUR/USD będzie się znajdował powyżej poziomu 1,3500, możemy wówczas wykonać opcję i kupić EUR/USD po cenie 1,3500. Natomiast jeśli kurs EUR/USD będzie się znajdował poniżej 1,3500, nie wykonamy opcji, gdyż zawsze możemy kupić EUR/USD taniej na rynku.

>>> Czytaj również: W maju to akcje przyniosły zyski, a obligacje straty

Reklama

Podobnie opcja sprzedaży oznacza prawo do sprzedania pary walutowej w określonym terminie w przyszłości po pewnej cenie. Idąc za przykładem podanym powyżej, wykonalibyśmy wówczas opcję sprzedaży, gdyby kurs EUR/USD znajdował się poniżej 1,3500, tzn. sprzedalibyśmy EUR/USD po cenie 1,3500 lub nie zrobilibyśmy nic, gdyby cena kształtowała się powyżej ceny wykonania.

Zasadniczo opcja ta daje nam potencjał zysków z danej transakcji bez ryzyka strat. Aby mieć taką możliwość, musimy zapłacić cenę za opcję. W powyższym przykładzie opcji kupna cena opcji mogłaby wynosić 80 pipsów. Wówczas, abyśmy mogli zarobić na transakcji opcyjnej, kurs EUR/USD musiałby wzrosnąć powyżej poziomu 1,3580. Poziom ten nazywamy poziomem opłacalności dla opcji. Zwróćcie uwagę, że mimo wszystko wykonamy opcję, jeśli cena spot znajdzie się poniżej punktu opłacalności, ale powyżej ceny wykonania. Na przykład jeśli cena spot w terminie wygaśnięcia wynosi 1,3550, kupujemy EUR/USD po cenie 1,3500, zyskując 50 pipsów w stosunku do bieżącej ceny spot, ale opcja kosztowała nas 80 pipsów, więc ogółem tracimy 30 pipsów. Na rysunku 1 przedstawiono ilustrację ogólnej relacji zysku do straty (Z/S) dla opcji.

Na rysunku przedstawiono, jak kształtuje się stosunek zysku do straty (niebieska linia) dla opcji kupna z ceną wykonania 1,3500 i ceną 80 pipsów. Jak zawsze w przypadku transakcji na rynku walutowym, zazwyczaj transakcji dokonujemy na więcej niż jedną jednostkę pary walutowej. W takiej sytuacji mówimy o premii za opcję. Premia to łączny koszt danej opcji. Np. jeśli wspomniana opcja kupna dotyczy kupna 1 000 000 jednostek EUR/USD, co określamy mianem wartości nominalnej opcji, wówczas premia wynosi 80 pipsów * 1 000 000, czyli 80 000 USD. Zwróćcie uwagę, że premia to maksymalna kwota, jaką możecie stracić kupując opcję.

>>>Polecamy: Inwestowanie w domeny, czyli jak zarobić na handlu słowami