Pomyśl wcale nie jest nowy bo narodził się w 1904 r. Dwóch starszych braci Alfreda Nobla, fundatora istniejących obecnie nagród, Robert i Ludvig Noblowie, stworzyło w należącym wówczas do Rosji Azerbejdżanie największą w XIX w. na świecie spółkę naftową. Oni też wspólnie z innymi firmami ustanowili nagrodę imienia Emanuela Nobla syna Ludviga, nazywaną „ E.Nobel”. Ten laur noblowski zdążono nadać 3 razy w stolicy kraju Baku przed wybuchem I wojny światowej a następnie rewolucji rosyjskiej, która usunęła Noblów z Azerbejdżanu.

>>> Czytaj też: Nagrody Nobla 2013: pierwsze rokowania

Obecnie niepodległy Azerbejdżan należący do czołówki światowych producentów ropy chciałby ufundować i odnowić tego „zapomnianego” Nobla. Natomiast przyłączenie go do puli nagród sztokholmskich pozwoli na uzyskanie przez niego światowego prestiżu.

Jednak szwedzka Fundacja Noblowska nie godzi na koncepcje strony azerskiej. Informuje o tym dziennik sztokholmski „Svenska Dagbladet". Donosi on też, że w wypadku próby odnowienia w Azerbejdżanie nagrody „E. Nobla” strona szwedzka będzie protestować w obawie o mylenie nagrody z Baku z prawdziwymi sztokholmskimi Noblami.

Reklama

>>> Czytaj też: W Rosji chcą pozbawić Obamę pokojowego Nobla