Dobrowolność członkostwa w OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Opublikowano go na stronie internetowej resortu.

Zgodnie z projektem, członkostwo w OFE przestanie być obowiązkowe. Każdy sam zdecyduje, czy chce przekazywać składki emerytalne do wybranego OFE, czy do ZUS na specjalne subkonto. Decyzję będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Wystarczy złożyć deklarację w oddziale ZUS, wysłać ją pocztą lub przez Internet za pośrednictwem ePUAP.

>>> Czytaj też: Wybór między OFE a ZUS przez Internet, pocztą lub osobiście

W wyborze pomoże aktualna informacja o wysokości waloryzacji konta i subkonta w ZUS oraz o wynikach inwestycyjnych wszystkich funduszy emerytalnych. Przygotuje ją minister finansów i minister pracy we współpracy z ekspertami ZUS i Komisji Nadzoru Finansowego.

Reklama

Szansa na zmianę decyzji

Decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie ostateczna. Zmienić zdanie będzie można znów w 2016 roku, a następnie co cztery lata.

Prawo do dziedziczenia będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. Dodatkowo zostanie ono wydłużone w przypadku subkonta w ZUS - zgromadzone środki mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Zmiany nie ominą funduszy. Osoby, które zostaną w OFE, będą przekazywały do niego składkę w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pobierane przez fundusze opłaty od składek spadną z 3,5 proc. do 1,75 proc. (w tym z 0,8 proc. do 0,4 proc. opłata na ZUS). Fundusze będą także mniej pobierały za zarządzanie środkami swoich klientów.

Fundusze przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą już w nie inwestować. W zamian będą mogły więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych.

Zmiany obejmą także trzeci filar, czyli dobrowolne odkładanie na starość. Zasady oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą prostsze i bardziej przejrzyste. Procentową ulgę podatkową zastąpi ulga kwotowa w wysokości 120 proc. średniego wynagrodzenia - obecnie 4 456 zł. Obniżony zostanie podatek od wypłaty środków z IKZE - z obecnych 18 proc. i 32 proc. do 10 proc.

Innym pomysłem resortów jest zakaz "prowadzenia działalności polegającej na publikacji i emisji reklam dotyczących otwartych funduszy." Za złamanie tego zakazu grozi kara do wysokości 1 mln zł lub dwóch lat pozbawienia wolności.\

Mniejszy dług

Zaprezentowane w opublikowanym dziś projekcie ustawy zmiany w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) doprowadzą do obniżenia państwowego długu publicznego (PDP) o 7 proc. PKB, a tym samym pozwolą na obniżenie progów ostrożnościowych do 43 proc. PKB i 48 proc. PKB z odpowiednio: 50 proc. i 55 proc., wynika z dokumentu.

"W efekcie przekazania do ZUS 51,5 proc. aktywów OFE, nastąpi konwersja zobowiązań państwa wynikających z obligacji skarbowych na gwarantowane zobowiązania wypłat przyszłych świadczeń emerytalnych" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Po zapisaniu wartości przeniesionych aktywów na indywidualnych subkontach ubezpieczonych obligacje skarbowe zostaną przekazane na rachunek Skarbu Państwa w KDPW i umorzone.

"Obniżenie PDP wynikać będzie zarówno z kwoty umarzanych skarbowych papierów wartościowych, jak i oszczędności w kosztach ich obsługi. Dodatkowo obniżająco na dług sektora działać będą pożytki z innych niż papiery skarbowe aktywów przekazanych z OFE. Łączny wpływ wyżej wymienionych czynników na PDP szacuje się na 7 proc. PKB" - czytamy dalej.

"Zmiana ta ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej. Jak wskazują bowiem agencje ratingowe, reforma systemu emerytalnego będzie neutralna dla wiarygodności kredytowej (ratingu) Polski, a przy założeniu, że obniżeniu poziomu długu publicznego będzie towarzyszyło odpowiednie dostosowanie progów w ustawie o finansach publicznych można spodziewać się wzrostu tejwiarygodności" - skonkludowano w dokumencie.

Opublikowany dziś projekt ustawy dotyczący zmian w systemie OFE przewiduje m.in. obniżenie o połowę opłaty od składki, a także likwidację minimalnej wymaganej stopy zwrotu oraz (docelową) likwidację limitów inwestycyjnych (wraz ze wzrostem limitu inwestycji zagranicznych do 30 proc.). W 2012 r. na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przeznaczono 9,8 proc. PKB. Emerytury albo renty otrzymywało 9,0 mln osób, z tego 5,0 mln osób otrzymywało emerytury wypłacane z FUS, podkreśla rząd.

"Wydatki na świadczenia z funduszu emerytalnego FUS stanowiły w 2012 r. 7,0 proc. PKB, z czego jedynie 65 proc. miało pokrycie we wpływach ze składek pozostałych po odprowadzeniu składek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Refundacja składek przekazywanych do OFE kosztowała budżet państwa 0,5 proc. PKB (w latach 1999-2012 koszt ten wynosił średnio 1,2 proc. PKB), a koszt obsługi dodatkowego długu publicznego z tytułu przeprowadzenia reformy emerytalnej wyniósł 0,9 proc. PKB" - konkludują autorzy projektu.