O ile jej rozpoczęcie jest możliwe w zasadzie tylko dzięki środkom własnym, kredytom bankowym (konserwatywna polityka kredytowa banków poważnie ogranicza to źródło finansowania) oraz ewentualnie dotacjom rządowym lub unijnym, o tyle później mały i średni przedsiębiorca ma wachlarz alternatywnych rozwiązań w tym obszarze.

Podstawowym zagrożeniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą są zatory płatnicze i w efekcie ryzyko utraty płynności finansowej (według Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, problem ten dostrzega ponad połowa firm z sektora MŚP). W celu zabezpieczenia się przed niezapłaconymi należnościami, przedsiębiorca może skorzystać z faktoringu. Faktoring to sposób finansowania działalności gospodarczej polegający na sprzedaniu przez firmę (faktoranta) nieprzeterminowanych należności pośrednikom (faktorom). W ten sposób, w zależności od warunków umowy faktoringowej, przedsiębiorca za cenę określonej prowizji, zabezpiecza się przed ryzykiem niezapłacenia należności i otrzymuje pieniądze w zasadzie od razu. Według danych Polskiego Związku Faktorów, faktoring cieszy się rosnącą popularnością – w 2012 roku rynek faktoringu osiągnął wartość 100 miliardów zł.

Potrzebujesz pieniędzy na rozwój firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla MŚP!

Wielu przedsiębiorców zmaga się również z problemem niedoborów kapitałowych rzutujących na ograniczone możliwości finansowania inwestycji. Wyjściem z tej sytuacji może być umowa leasingowa. Przedsiębiorca za cenę opłacania miesięcznych rat otrzymuje od firmy leasingowej prawo do użytkowania określonego środka trwałego. Z jednej strony więc leasing jest korzystny dla podmiotów gospodarczych nieposiadających możliwości sfinansowania swojej inwestycji z góry, z drugiej strony raty leasingowe odliczane są od podatku i są powszechną metodą optymalizacji podatkowej. Te aspekty przesądzają o niesłabnącej popularności tej formy finansowania działalności gospodarczej – rynek leasingowy w 2012 roku osiągnął wartość ponad 30 miliardów zł.

Reklama

Małe i średnie przedsiębiorstwa, z uwagi na skromne zasoby kapitałowe oraz na awersję do ryzyka, często nie podejmują się realizacji innowacyjnych projektów. Jednak rynek kapitałowy wychodząc naprzeciw tym problemom, oferuje przedsiębiorstwom możliwość skorzystania z tzw. Private Equity i z jego różnych modyfikacji. Fundusze Private Equity w zamian za zastrzyk finansowy uzyskują udziały w firmie i partycypują w osiąganych przez nią zyskach. Dla przedsiębiorcy to rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że nie tylko dzieli się z partnerem ryzykiem swoich inwestycji, lecz także ma dostęp do fachowej wiedzy nowego inwestora. Dla firm pozostających na wczesnych etapach rozwoju, istniej możliwość skorzystania z finansowania typu venture capital. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych rynek Private Equity wciąż się rozszerza i w 2012 roku wartość takich funduszy inwestycyjnych osiągnęła poziom niemal pół miliarda euro.

Jednak wciąż najbardziej powszechną, alternatywną formą finansowania działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw jest bez wątpienia kredyt kupiecki. Nabywanie towarów z odroczonym terminem płatności cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim dlatego, że jest to najłatwiejsza forma pozyskiwania kapitału i, co ważne, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Często jednak, po dokładnym przeanalizowaniu kosztów kredytu kupieckiego, okazuje się, że ta forma finansowania działalności gospodarczej jest nie jest tania.

Mimo tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa mają do dyspozycji szereg alternatywnych metod pozyskiwania kapitału, to w 2012 roku aż 40% przedsiębiorstw z sektora MŚP finansowało swoją działalność tylko ze środków własnych. Wśród tych, który decydują się na dodatkowe źródła kapitału, ponad 70% firm korzystało z tradycyjnych kredytów, a 43% z leasingu. Leasing jest więc najbardziej powszechną alternatywną metodą finansowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszą ratę leasingową – porównywarka ofert

Polscy przedsiębiorcy są wciąż bardzo konserwatywni w poszukiwaniu źródeł kapitału. Wśród przyczyn tego stanu, firmy wymieniają przede wszystkim wysokie koszty pozyskania kapitału, skomplikowane procedury oraz wymagane zabezpieczenia. Niemniej jednak warto podkreślić, że wielu przedsiębiorców nie ma dostatecznej wiedzy z zakresu pozyskiwania finansowania, dlatego myśląc o rozwoju swoich przedsiębiorstw warto poszukać alternatywnych źródeł kapitału.