Projekt Rekomendacji U składa się z 22 rekomendacji podzielonych na 6 obszarów: określenie roli zarządu i rady nadzorczej banku w zakresie bancassurance, zabezpieczenie banku przed ryzykiem, rola banku/polityka rachunkowości, relacje z klientami , system kontroli wewnętrznej w zakresie bancassurance, rola funkcji compliance.

"Przygotowane rekomendacje stanowić mają ramy dla poprawnej identyfikacji, nadzoru i zarządzania ryzykiem związanym z oferowaniem ubezpieczeń przez banki oraz są zbiorem zaleceń w stosunku do polityki rachunkowości banku, wewnętrznych systemów kontroli i funkcji compliance, które pośrednio i bezpośrednio powinny zapewnić właściwe uregulowanie obszaru objętego Rekomendacją w ramach wszystkich procesów związanych z tą działalnością banku" - czytamy w materiale.

Komisja podała, że przyjmując założenia rekomendacji kierowała się zarówno wynikami przeprowadzonych ankiet, a także doświadczeniami nadzorców finansowych w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Kanadzie, a także analizami sporządzonymi przez European Insurance Occupational Pensions Authority i firmy doradcze.

Zastrzeżenia Komisji wobec banków dotyczyły przede wszystkim konfliktu interesów tj. sytuacji, w której bank jako ubezpieczającym jest stroną umowy ubezpieczeniowej i jako taki reprezentuje ubezpieczonych kredytobiorców, a jednocześnie pobiera prowizję od zakładu ubezpieczeń tak jak pośrednik (prowizja może zależeć od szkodowości lub liczby ubezpieczonych i dlatego bank jest zainteresowany "sprzedażą" ubezpieczonym jak największej liczby produktów, które nie zawsze zabezpieczają podejmowane ryzyko).

Reklama

Zastrzeżenia Komisji dotyczyły także pobierania bardzo wysokiej prowizji, sugerując pośrednio, że celem oferowania ubezpieczeń w ramach bancassurance jest generowanie przychodów dla banku, a nie zapewnienie dobrej ochrony ubezpieczeniowej. KNF zanegowała także sytuacje, w której klient nie ma możliwości skorzystania z ubezpieczenia oferowanego przez innego ubezpieczyciela niż wskazany przez bank.

"Zakłada się, że Rekomendacja U dotycząca dobrych praktyk w zakresie bancassurance zostanie wprowadzona w życie nie później niż do dnia 1 listopada 2014 r." - podała Komisja.

KNF poinformowała jednocześnie, że czeka na uwagi banków do projektu Rekomendacji U do 24 stycznia przyszłego roku.

>>> Czytaj również: Kredyty hipoteczne: w 2014 roku pożyczymy więcej, ale tylko z wkładem własnym