- Zgodnie z przekazaną informacją w wyniku zawarcia w dniu 6 i 9 czerwca 2014 r., na i poza rynkiem regulowanym, szeregu transakcji nabycia akcji spółki, Norica nabyła 2.755.606 akcji spółki reprezentujących ok. 2,778 proc. wszystkich akcji spółki i uprawniających do wykonywania 2.755.606 głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki stanowiących ok. 2,778 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, i tym samym Norica zwiększyła swój stan posiadania głosów i akcji w spółce powyżej progu 20 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki - czytamy w komunikacie.

Przed tymi transakcjami Norica posiadała 17.086.094 akcji Azotów, stanowiących ok. 17,225 proc. kapitału, uprawniających do wykonywania ok. 17,225 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie posiada 19.841.700 akcji (tj. ok. 20,0026 proc. kapitału i ogólnej liczby głosów na WZ).

Z komunikatu wynika, że podmiotem dominującym Norica jest TrustService; z kolei jego podmiotem dominującym jest Acron, a jego podmiot dominujący to Subero. Podmiotem dominującym Subero jest Wiaczesław Kantor.

>>> Rosyjski Acron podejmuje kolejną próbę przejęcia kontroli nad Grupą Azoty

Reklama

- Jednocześnie pan Kantor poinformował, że podmioty od niego zależne inne niż Norica nie posiadają żadnych akcji w spółce - czytamy w komunikacie. Deklaracje o identycznym brzmieniu złożyły pozostałe powiązane spółki.

- Jednocześnie pan Kantor, Subero, Norica, Acron oraz TrustService poinformowali także, iż w okresie 12 miesięcy od dnia dokonania niniejszego zawiadomienia, mogą od czasu do czasu, bezpośrednio lub pośrednio, nabywać lub zbywać akcje spółki - czytamy dalej.

Już jesienią ub.r. wiceprezes Acronu Władimir Kantor zapowiadał, że Acron chce zwiększyć udział w Grupie Azoty do ponad 20 proc. z ówczesnych ponad 15 proc. po to, by móc wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółki.

W lipcu ub. r. premier Donald Tusk ogłosił, że dzięki staraniom przedstawicieli rządu i spółek konsolidowanych w Grupie Azoty udało się ochronić strategiczne dla polskiej gospodarki aktywa przed próbą wrogiego przejęcia przez rosyjskiego inwestora.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9,821 mln zł w 2013 r.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty, którą uznaje za strategiczną spółkę, podał resort w komunikacie.

- Grupa Azoty jest uznawana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za strategiczną. MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy. Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują m.in. odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy - czytamy w komunikacie.

>>> Azoty Tarnów: Premier zapewnia, że nie rozważał transakcji z Acronem