Wskaźnik ten skorygowano aż do poziomu minus 2,9 proc. w ujęciu zannualizowanym – jest to najgorszy wynik kwartalny od czasu globalnego kryzysu finansowego. W rezultacie USD osłabł, ale jego notowania nadal utrzymują się w granicach wyznaczonych niedawno poziomów wsparcia, a w szczególności 1,3670 na EUR/USD (opór), 1,7000 na GBP/USD (opór) i 101,65 na USD/JPY (wsparcie).

Z bardziej pomyślnych wiadomości, wstępny wynik indeksu PMI dla usług w Stanach Zjednoczonych, opracowany przez agencję Markit (jest to ta sama spółka, która przygotowuje m.in. różne wskaźniki PMI dla Europy), ku ogólnemu zaskoczeniu wyniósł ponad 60 pkt., po raz pierwszy w trzyletniej historii tego sondażu. Sugeruje to, że sektor usługowy cieszy się okresem energicznej aktywności.

EUR/SEK wyznaczył nowe szczyty w cyklu przed niezwykle ważnym posiedzeniem Sverige Riksbank, które przypada w przyszłym tygodniu – wielu spodziewa się, że szwedzki bank centralny obetnie wówczas stopy procentowe. W okolicach tego wydarzenia w parze tej może uformować się górka, chyba że bank przedstawi forward guidance o niezwykle gołębim charakterze.

Co dalej?

Reklama

Dziś szef Bank of England (BoE) Mark Carney zaprezentował bardzo ważny raport, obejmujący także działania, jakie podejmie BoE, by zmniejszyć ryzyko dalszego powiększania się bańki na brytyjskim rynku nieruchomości.

Jeśli środki „makroostrożnościowe” wydadzą się wyjątkowo surowe, istnieje pewien potencjał osłabienia dynamiki PKB. Działania te można uznać za próbę schłodzenia boomu mieszkaniowego i zmniejszenia wywieranej na BoE presji, by przedstawił dużo bardziej stromą ścieżkę przewidywanych podwyżek stóp procentowych aż do przyszłego roku.

Już widać wyraźne oznaki sporego spadku aktywności wspomnianego rynku, co jest pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że niektórzy może rzucą się finalizować transakcje przed bardzo jasno zasygnalizowanymi wzrostami oprocentowania.

Wykres: EUR/GBP

GBP jest dziś w centrum uwagi, gdyż Carney przedstawił środki „makroostrożnościowe” mające osłabić czynniki odpowiedzialne za rozwój bańki na rynku nieruchomości. Rynek do pewnego stopnia obawiał się tego raportu, czego dowodem był wczorajszy powrót EUR/GBP do pierwszego ważnego poziomu zniesienia Fibonacci’ego. Trend spadkowy będzie zagrożony dopiero wówczas, gdy kurs z powrotem przebije opór na poziomie 0,8080.

Jeśli chodzi o inne zagadnienia, inwestorów zainteresują informacje o tygodniowej zmianie liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ważne będzie również to, czy seria danych na temat osobistych wydatków konsumpcyjnych (ang. Personal Consumption Expenditures, PCE) potwierdza dowody świadczące o rosnącej presji inflacyjnej.

Podobnie jak bazowy indeks CPI, także bazowy PCE w ostatnich miesiącach powoli rośnie; dziś przewidujemy najwyższy wynik, 1,5 proc. w skali rok do roku. Zapewne jednak potrzebne będą jeszcze kolejne trzy miesiące wzrostów – albo i więcej – by szefowa Rezerwy Federalnej Janet Yellen zwróciła na nie uwagę.

Jak skomentował to wczoraj Gavyn Davies w poście na blogu FT w oparciu o konferencję prasową z ubiegłego tygodnia: „… pani prezes zapewne zwróciłaby dużo większą uwagę na ogromną lukę w bezrobociu, wynikającą jej zdaniem z nienormalnie niskiego wskaźnika aktywności zawodowej, niż na niewielkie, chwilowe rozminięcie się inflacji z poziomem docelowym.”

Dziś w nocy poznamy obszerny zestaw danych z Japonii, w tym najnowsze informacje o dynamice inflacji; wszyscy zastanawiamy się, czy inwestujący w JPY ogłosili strajk permanentny.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Szwecja – dynamika PPI w maju (07:30)
  • Wielka Brytania – Carney z Bank of England prezentuje raport o stabilności finansowej (09:30)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Lackera z Rezerwy Federalnej na temat wzrostu gospodarczego (12:30)
  • Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
  • Stany Zjednoczone – dochody i wydatki osób fizycznych w maju (12:30)
  • Stany Zjednoczone – wskaźnik PCE Deflator/Core w maju (12:30)
  • Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów wg agencji Bloomberg (13:45)
  • Stany Zjednoczone, Rezerwa Federalna w Kansas City – wskaźnik aktywności przemysłu w czerwcu (15:00)
  • Stany Zjednoczone – przemówienie Bullarda z Rezerwy Federalnej (17:05)
  • Nowa Zelandia – bilans handlowy w maju (22:45)
  • Australia – przemówienie Kenta z RBA (23:00)
  • Wielka Brytania – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK w czerwcu (23:05)
  • Japonia – stopa bezrobocia w maju (23:30)
  • Japonia – wskaźnik wydatków gospodarstw domowych ogółem w maju (23:30)
  • Japonia – dynamika CPI dla całego kraju w maju i dla Tokio w czerwcu (23:30)
  • Japonia – handel detaliczny w maju (23:50)